Звіт з конференції “Психологія Релігії. Харків-2006”.

12-15 жовтня 2006р. у Харкові відбулася 8-а Міжнародна конференція з практичної психології „Психологія Релігії. Світові духовні традиції, релігійні практики, секти: ставлення до сексуальності, грошей, влади, сім’ї, здоров’я, самореалізації”. Організаторами виступили Харківський Фонд Психологічних Досліджень і Харківський Трансперсональний Центр. На конференції представлено більше 40 напрямів сучасної практичної психології, організацій релігійного та духовного спрямування, та такої, здавалося б, недоречної, до психології релігії галузі, як бізнес-консультування.  Серед всього численного спектру не представлено, нажаль, лише психоаналіз та такий надзвичайно важливий напрямок як шизоаналіз.  Майже не було релігієзнавців, що дуже здивувало останніх, адже конференція безпосередньо стосувалася їх фахового поля, і теоретичні доповіді та круглі столи показали б за наявності спеціалістів з психології релігії зовсім інший рівень.

Демонструвалося багато ефективних (і не дуже) методик самоорганізації, самореалізації, лікування тощо, однак попри заявки представників багатьох напрямів (особливо це стосується психологів нових течій на кшталт НЛП і різних його поєднань з гештальт-терапією) про відкриття нових, небачених і чудодійно-ефективних методик, найпривабливіше все ж виглядали (і демонстрували відповідний рівень) представники традиційно-релігійних напрямів – буддисти, йога, тантра (було продемонстровано дієві і прості психотехніки, які хоча й являють собою максимально спрощений тантризм, але надзвичайно задовольнили учасників).
Серед всього іншого було представлено течії, які академічна наука зазвичай не толерує – руни, таро, астрологія, чаклунство тощо – однак ці елементи скоріше сприймалися як елементи розважальної програми – від яскраво-нафарбованих молодих дівчат в чорному (які представляли відьомську спільноту очікувалося що завгодно, але не серйозний науково-психологічний чи релігійний дискурс.

„Розважальна програма” розважила розбиванням кам’яної глиби на голові Валерія Боцули, східними танцями та нічним камланням шамана Алі-Гірея в оточенні відьом, а
фіналом парктики психотехнік та частого входження в змінені стани свідомості стало ходіння по розпеченому вугіллю з неперевершеним майстром ребьорфінгу Деном Брюле.

Серед того, хто найбільше запам’ятався і вразив (адже в даній сфері досі більше важать персоналії, а не напрями) – Дорже Жамбо (будизм нінгма), Ден Брюле (ребьорфінг), Еджун Джунзо (будизм дзен), Нехамкін Володимир та Сбітнєва Світлана, які навчали молодь таємницям тантри та тайського масажу, Всеволод Зєлєнін – один з небагатьох майстрів НЛП, які продемонстрували щось дійсно вражаюче.
Варто також зазначити і особливу атмосферу яка панувала як на конференції, так і особливо в лісі прямо біля конференц-залу — багато облич посміхалось якимись незвичайно-веселими і радісними посмішками, майже скрізь панувала аура особливої душевності та доброти…

Кинулася у вічі широта спектру пропонованих послуг – від суто будиських психотехнік, спрямованих на духовну реалізацію до семінару про психологію і магію грошей, на якому вчили „як потирати руки, щоб до них липли гроші” та взаємодії з „егрегором грошей”.

Цікаво було б взяти участь у більш академічному варіанті такої конференції, наприклад у Києві з представниками як тих релігійних течій, де розвинена і культивується серйозна психотехніка, так і серйозними дослідниками – як релігієзнавцями. так і філософами, психологами та тими психіатрами, що зберегли здатність до незаангажованого сприйняття релігії, духовності та практики розширення свідомості.
Загалом склався висновок, що сучасна психологія як така ще знаходиться на ранніх щаблях організації та самоорганізації і за умов відсутності державної підтримки розвивається саме в практичному напряму, який перш за все визначається ринковою потребою населення на певні види „лікування”, чи „послуг”, чи просто ефективних систем самореалізації та самопізнання.

Опубліковано: Релігійна Панорама. 2006

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.