З малюком по Індії-8: Рішикеш – міфи й легенди

rish trisul З малюком по Індії 8: Рішикеш   міфи й легенди

Рішикеш з Траямбакешвара

Вже писав, що Рішикеш — місто мудреців, у навколишніх хащах, печерах та вздовж берегів Ганги вони водяться з давніх давен.

Саме слово Хрішикеш “Hṛṣīkeśa” (санскр. हृषीकेश) є іменем Вішну в іпостасі Володаря Органів Чуття. Вішну якось з’явився саме в цій формі у відповідь на жорсткі аскези, до яких вдавався тут Ріші Райбх’я. В іншому міфі розповідається що саме тут знаходиться Агні Тіртха, місце, де Бог Вогню Агні спокутував провини перед Господом Шанкарою, який прокляв Агні. 

Малолюдний ліс відразу за Рішикешем зветься Муні-кі-Райті, що значить “піски мудреців”. Тут знаходиться Ашрам Свамі Шивананди і засноване Шиванандою Divine Life Society, до речі, кажуть, чи не єдина тут релігійна організація, яка досі не піддалася всезагальній чікен-комерціалізації рішикеських ашрамів.

Неподалік Рішикеша є знаменитий храм Нілкантх Махадева – саме тут, згідно міфу, відпочивав Шива, який для порятунку світу випив отруту, що першою з’явилася при збиванні Передсутнісного океану. В лісах на берегах Ганги (до речі, її воду тут ще можна пити – ваш покірний слуга спробував і лишився живий) ховається й печера Великого Ріши Васіштхи (“Vasishtha Guha”)

risikesh З малюком по Індії 8: Рішикеш   міфи й легенди

Ще кажуть, що Господь Рама саме тут вівдбував епітим’ю за вбивство демона Равана. Молодший брат Рами, Лакшман, ніби-то перетнув стрімку Гангу, користуючись мостом з джутової мотузки у місці, де сьогодні висить міст Лашман Джула (लक्ष्मण झूला).

Офіційно в Рішикеші, як і в багатьох священних містах індуїзму заборонене м’ясоїдство, але глобалізація і розвиток туристичної індустрії роблять своє – замовити шматочок трупика можна майже в кожній з популярних серед білих кафешок.

З кожним роком Рішикеш стає все більш турстичним. Попит на йогу призвів до неймовірного зростання цін. У туристичній частині міста багато російськомовних вивісок, скрізь продаються “езотеричні” і йогічні “аксесуари”  За достатніх коштів тут можна на місяць-два приїхати жити в якийсь з численних ашрамів і гарно підучити йогу.

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.