З малюком по Індії-17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

yoga everywhere rishikesh 225x300 З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

Йога. Скрізь йога…

Жити в Рішикеші, перш ніж нічні холоди і куплені квитки спровадять нашу ятру на Південь, залишилося всього два дні й настав час зробити перші підсумки і висновки стосовно мандрівки.

Наше паломництво або релігійний туризм, як це називає релігієзнавча наука, рухається у своєму, равлячому, темпі.

Багато очікувань і сподівань не справджуються. Але спостерігаємо й багато такого, що навіть не могли уявити.

Початковий план подорожі наламався, але, можливо, у цьому був свій /”вищий”/ сенс. Акліматизація в Рішикеші виявилася хрошим варіантом “в’їжджання” в Індію, надто приємним після різкого Делі.

Ми рухаємося занадто повільно, ще ніколи не мав досвіду таких подорожей з дитиною і здається, що не встигаєш, що багато часу витрачається марне. Звісно, це, водночас, і правда і кіно-в-голові й ставитися до нього треба відповідно — коли подорожуєш з сім’єю, швидкість пересуваня і можливість експіріенсити все довкола зменшується в рази. Але нічого страшного, шанті-шанті. Це хороша практика боротьби з егоїзмом – індійський досвід переживає не одна істота, а відразу три, і для найменшого з нас, цей досвід, можливо, найкорисніший і, точно, — найінформативніший.

ПРОБЛЕМА ТРУ-ЙОГІВ

siva ganga rishikesh З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожіІнтерес до індійської культури, а надто до релігій, “духовності”, практик зміни свідомості і йоги, звичайно, — в топі наших інтересів подорожі по Індії. І от пройшло два тижні перебування тут і товариш з України запитує: ну що, бачив крутих йогів? Круті храми – так, пару гарних пудж – теж, але крутих йогів не бачили, або якщо й бачили, то не впізнали. Більше того, інтерес Заходу до йоги став для багатьох індусів способом піднімати гроші. Дружні хінду попереджають – якщо на Кумбхамелі до тебе підходить святого виду бабай самопропонуючи якісь “духовні” послуги і ти почуваєшся внутрішньо некомфортно від каля-баля чи прихованого тиску, краще не вестися і відразу розривати комунікацію, — в Індії, мабуть, мільйони розводил, які користуютсья саме “духовною” тематикою. Розповіді про “бабів”, які вдень сидять у печері приймаючи чікенів з баблосями, а увечері повертаються на крутом джипі додому – стали вже звичними. Крутих йогінів тут треба шукати самому, і докладати зусиль. Вони далеко не завжди ведуть публічний спосіб життя, надто в таких туристичних місцях, яким в останні роки став Рішикеш. Сподіваємося зустріти найтрушнішу йогу в Варанасі і на Кумбхамелі.

chillums and offerings rish З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

масік пропонує і пожертви божествам і чілуми – глиняні люльки для куріння чарасу

БЮДЖЕТ

Фінансово ми дещо перевищуємо бюджет, — перед поїздкою ми трохи самодезінформувалися і уявляли собі десь позаторішні ціни, що призвело до деяких розчарувань і дискомфортів. Індія стрімко розвивається і щороку дорожчає. Життя тут, з певної точки зору, — цілий квест, пригода економії і боротьби з непередбачуваними факторами, які намагаютЬся запустити хоботці в твій рахунок чи гаманець. Тут безліч спокус – від східних солодощів, до мотоциклів, аюрведи, обіцянок просвітлення…

at the bridge rishikesh З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

Туризм в Рішикеші специфічний – іноді тут буває дуже людно, іноді — ні. Сюди їде російська і західна публіка вчити йогу, іноді — все нормально: тут дійсно можна долучитися до древніх знань, іноді ж буває дуже комічно – наприклад, коли чікени скуповують і обвішуються місцевим туристичним хламом у вигляді “духовних атрибутів” чи починають хвалитися на інтернаціональних посиділках у кафе тим, хто був на яких крутих рітрітах в крутих ашрамах і як їх там “вскривало” і “накривало”, міряючись довжиною духовних досвідів і розривів.

ПИТАННЯ ХРАМАМ

Храми — деякі “зчікеніли”, деякі ні. Зі зчікенілими – все ясно – давня історія – ми вам опіум і відчуття задоволення, ви нам гроші. А от незчікенілі?

sri bhaagirathi dhaama gang З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

Що тут відбувається? Не факт, що ми хоч колись зможемо у всій повноті зрозуміти що, але це “щось” дуже дивне і ні на що деінде не схоже. Недаремно кажуть: щоб бути Хінду тре народитися Хінду. Впевниий, що попри кількарічну практику елементів “індуїзму” й будизму і цілком реальні результати цих практик у житті, все одно “вихоплюю” хіба незначну часточку того, що відбувається в Індії…

Наші імітації Індії завжди залишатимуться лише імітаціями…

Хоча, й тут ні в чому не можна бути впевненим на всі сто: хто його зна, що відбувається з білою людиною після того, як вона “бачить Шиву як нескінченний лінгам світла” (за умови, що цей досвід не перетворив її у шизоїда чи неврастеніка) – нічого тут не можна знати напевне і ніякий висновок не може бути остаточним.

РІШИКЕШ, ЯКИМ МИ ЙОГО ПОБАЧИЛИ

Сприйняття часу в Рішикеші змінюється – він рухаєтсья ривками з різною швидкістю – так здається багатьом мандрівникам, і ми теж помітили, що з часом відбувається щось парадоксальне: відчуття, ніби знаходимося у древньому казані, який іноді обганяє часові вектори, а іноді майже випадає за них, місце, де умудряються співіснувати люди абсолютно різних світоглядів і культур, де безконфліктно вживаються практики багатьох напрямів.

У Рішикеші почуваєшся як на іншій планеті, відчуття це буде тим сильнішим, чим менший рівень “європеїзму” (і, відповідно, більший рівень “індуїзму”) можеш собі дозволити. Адаптація до цієї реальності проходить не легше, потребує не менше знань і спостереження за собою, ніж доводилося переживати героям-космонавтам на інших планетах у технофантазіях семидесятих.

Багато всього в цьому місті ми не встигли побачити.

Десь тут, зовсім поруч, є колишній ашрам Махаріші, в якому тусували і навіть написали кілька пісень бітли. Ще, теж десь зовсім поруч, масік будує піраміду в очікуванні кінця світу. Всі місця в нього вже розкуплені за великі гроші. Рішикеш серед езотеричної і шизотеричної “публіки” вважається гарним місцем, щоб зустріти 21.12.2012.

Сюди варто приїздити на місяць-два, як мінімум, і вчити тут йогу в ашрамах – можливостей предостатньо від величного Пармартх Нікетана до загадкового ашраму Divine Life Society Свамі Шивананди, який чікеніти ні на дещицю не збираєтсья. Ще в Рішикеші класно жити і працювати віддалено – тут є все, що потрібно чікенові, плюс спокійна атмосфера, і можливість за середні, як для Індії, гроші організувати тривалий зручний побут. Нудно, якщо в когось така проблема взагалі може виникнути в Індії, тут точно не буде – є весела міжнародна творча тусовка, з якою можна прекрасно співіснувати і знаходити безліч занять та відкриттів.

У Рішикеші буває по-всякому, але восновному цікаво, весело й позитивно:

rishikesh cow З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

Повний розрив шаблонів для українсктих бутік-кіперів: до вас може в будь-який момент зазирнути, а якщо ловити гав, то й зайти, корівчина чи й бичок, а якщо дуже відволіктися, то й, навіть, пожувати товар, чи й залишити вам рештки з’їденого в якійсь іншій крамниці товару…

typical guesthouse rooftop  З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

по даху сусіднього дому в трьох метрах від нас чується ХареКрішнаХареКрішнаКрішнаКрішна…. –між величезними 500 літровими діжками з водою ходить матаджі повторюючи святі імена Господа.

typical hanuman murti plate З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

типове плито-мурті Ханумана, який приніс з Гімалаїв до Ланки цілий горб з цілющою травою щоб вилікувати Лакшмана, традиційно розмальовується яскраво оранжевою фарбою.

old sivalinga rishikesh З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

хто думає, що індуси вклоняються ідолам – питання на засипку: православні не вшановують випадково дерев’яні рамочки з тряпочками, на яких намальовані картинки?

hindu style in rishikesh ni З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

Це одна з загадок Індії — як такі конструкції можуть рухатися й не падати?

street grocer rishikesh З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

 

 

 

 

 

 

 

 

сплавлятися гангою З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

momo in Rishikesh З малюком по Індії 17: Рішикеш – перші підсумки подорожі

момо в непальському кафе Little Buddha – вареники з чомось гострим і овочевим

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.