З малюком по Індії-14: Рішикеш – молитва над Гангою

Hanuman ji parmarth rishike 300x267 З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Хануман розриває груди у відданості Сіта-Рамі

Пармартх Нікетан – гігантський ашрам біля моста Рам Джули в Рішикеші. Друг веде нас сюди відвідати “тру пуджу” – індійську “службу” Священній Ганзі, яка щовечора відбувається на березі ашраму.

Біля головного Божества храму табличка: “віддавайте Божеству не гроші, а своє “я”. При загальній “комерціалізації” індуїських храмів це цікаво – виникає відчуття “справжньості” і супротиву релігії тотальній глобалізації.

Щодня, коли Сонце заходить за обрій, тут відбувається вогнена церемонія вшанування Ганги. Ченці і прості люди сивмолічно пропонують світло назад, Богові, що його дав. Ідея така – Бог протягом всього дня дає нам сонячне світло життя. Аараті – свого роду подяка, пропонування світла нашої любові, відданості і вдячності назад Джерелу Світла.

lights offering parmarth ri З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою Ще один з безлічі смислів, які хінду вкладають у цю службу – психотерапевтичний – аараті – це час, коли ми звільняємося від стресу і напружень щоденного життя, коли віряни різних релігій мирно збираються і розділяють радість служби.

brahmachari and Mahadev par З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Велетенський Шива медитує над Гангою

krsna arjun siva parmarth r З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Момент Бхагавад-Гіти: Крішна з Арджуною в колісниці перед боєм на Курукшетрі

Тут є кого вшановувати і вішнуїту і шиваїту, і смартисту і тантрику і навіть не дуже заортодоксованому кришнаїту – одних великих мурті тут достатньо для більшості хінду: Шива, Крішна з Арджуною, Хануман, Лакшмі-Нараяна.

hanuman tearing his heart p З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Вночі серце Ханумана світиться, там час від часу відкриваються Сіта-Рама

Якщо походити територією ашраму знайдуться безліч капличок, мурті, ліпка і скульптурні зображення багатьох божеств і міфологічних сюжетів – і всі втілення Вішну, і сценки з різних пуран…

інкарнації Вішну З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Аватари Вішну

Людей на аарті – кілька сотень, може навіть з тисяча, багато іноземців і поважних індусів. Сама служба досить довга, зі співами, речитативами, проповіддю, невеличка частина якої – англійською.

Narasimha kill hiranyakashi1 З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Нарасімха вбиває Хіраньякашипу

Підсвічені ліхтарями Шива-На-Воді і Хануман, який роздирає груди у відданості Сіта-Рамі вражають красою і величчю. Навіть не уявляв, на що здатна сучасна індійська скульптура. Тімоті теж в захваті – у дитини незвичний культурний досвід.

Mahadev over Ganges Parmart З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Молоді гурукуленята в жовтому бігають з підсвічниками у формі кобри,

young pujari parmarth rish З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Індуси під співи запускають в стрімку течію річки “кораблики” з квітами, вогниками і ароматичними паличками – “пожертви” богині Ганги, взагалі зі служби нам вдалося вловити “атмосферу” турботи про річку – один з квестів ашрама – очищення Ганги і всіх священних рік Індії.

 

 

 

 

пуджа Пармартх нікетан ріши З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Пармартх – ашрам екосвідомий. Пізніше це виявилося і під час Кумбхамели, коли мешканці пармартхівського табору організовували кампанії з очищення закаканої-до-стану-потоку-нечистот Ганги. Крім цього, вони турбуються про жебраків і корів (Пармартх має власний корівник, куди виловлює всіх мандрівних парнокопитних в радіусі досяжності).

offering to ganga parmarth З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

 

щасливі набожні індуси З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Щасливі від виконання “релігійного обов’язку” хінду

ІСТОРІЯ ПАРМАРТХ НІКЕТАНУ

Історія ашраму, як виявилося, зовсім коротка.

Починалося все, приблизно як наша Лавра – на це місце у 1942-ому прийшло пару садху, один з них – відомий святий Pujya Swami Shukdevanand-ji Maharaj, і давай медитувати-практикувати.  Збудували собі такі-сякі хижки, туди почали приходити люди послухати відомих майстрів. Довкола поступово стали збиратися учні, послідовники…

aIMG 0821 З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Сьогодні Пармартх – найбільший і найбагатший з ашрамів “світової столиці йоги” — Рішикешу. Тут щороку відбувається Міжнародний фестиваль йоги.

 

 

 

 

 

 

На відміну від значної більшості індійських релігійних організацій Пармартх  втілює активну проекологічну політику, займається поширенням екологічної інформації серед населення – все це дуже незвично для Індії, – мабуть це вже “нова” індійська релігійність – молода, інтернетизована, принципово небайдужа і готова перейматися не лише ритуалістикою і пожертвуваннями від мирян, а й проблемами соціуму і довкілля.

gigabanyans parmarth rishi З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

Ашрам постійно організовує громадські акції з древонасадництва, очищенням територій, вчить органічному господарюванню тощо – це крім “звичайних” ашрамських занять як навчання йозі, аюрведі і ще безлічі індійських езотеричних, напівезотеричних та цілком буденних наук.

 

 

 

 

 

І що цікаво – займися цим звичайний індус, його ніхто не буде слухати, бо індусам на довкілля всеодно. Але якщо на амбразуру боротьби з забрудненням посилає відомий святий, його заклики підхоплюють, і Пармартху у справі відновлення довкілля вдається зробити значно більше, ніж багатьом громадським організаціям разом взятим.indijska lipka parmarth З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

dvir parmarth rishikesh З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чи через мудру політику керівництва, чи через наявність багатьох європейців серед учнів (що, скоріш, не випадковість, а результат засновку про мудру політику – адже дуже багато індійських ашрамів чікенів не пускає навіть на поріг) Пармартх Нікетан активно присутній в індійській і міжнародній медіа-сферах – садху активно роздають інтерв’ю, виголошують свою позицію з питань, які турбують інідйський соціум, ведуть сайт і фейсбук, які регулярно оновлюються. Це вже “нова індійська релігійність”, яка разюче контрастує з багатьма ашрамами чи й цілими течіями, які не переймаються сучасними методами поширення інформації чи стосунками зі ЗМІ взагалі.parmarth territory З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над ГангоюShiva З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над ГангоюSiva nataraj parmarth rishi З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангоюmurti parmarth rishikesh З малюком по Індії 14: Рішикеш  молитва над Гангою

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.