З малюком по Індії-10: Рішикеш – походи в храми і щирі брамани

Ми вже мінімально акліматизувалися, обов’язковий “культурний шок” завдяки тривалій інформаційній підготовці вдалося звести до мінімуму, настала пора займатися ділом – в нашому випадку – практичним релігієзнавством і сходити, хоча б, у кілька місцевих храмів.

Отже, йдемо в перший же, який трапився, мандірчик близ Лакшман Джули, благо їх тут безліч – в жодній країні, мабуть, і близько немає такої концентрації “культових споруд” – храмів, вуличних капличок, церковок і т.п. як в Індії.

Брамін на вході радо хапає нас і веде по храму. Чомусь у напрямку проти годинникової стрілки (цікаво чому – повністю ради грошей забив на правила, чи в цьому є якийсь глибокий смисл – в індуїських храмах заведено обхід мурті робити за годиниковою стрілкою – гулюся в здогадах, все ж, мабуть, це для того столик з книжкою для запису подаянь опинився у фіналі нашого маршруту).

Священик швидко показує і називає нам божества, їх тут десь з дванадцять: Калі, Бадрінатх (один з проявів Вішну), Рама, Хануман, Крішна-Радха і Шива-Саті (парні), ми всім їм старанно вклонилися і спробували подумати щось хороше. Браман на питання, що з ними робити відповів якимось каля-баля – типу ручки в молитовну позу ну, і… самі знаєте… Відчуття не особливо відрізняється від “ритуалів” клоунів-розводил на ринку. Ніби нічого особливого — для нас це порожня церемонія. Брамін швидко обвів нас по храму, знов якесь каля-баля біля древньої книги, попросив донейшн і дав трішки прасаду. Даю 50 рупій (долар). Брамін трохи скрививися, давай показувати – дай, типу, ще бакшищ, але дуже благосно і ненав’язливо, я морожуся, і служитель культу дає благословення.

Вся ця східна мішура, яка в нас в Україні часто сприймається як знак дотичності до працюючих релігій, торкання їх носія до містичного Востоку, тут, де вервиці з рудракші продаютсья пачками з дискаунтами, виглядає як якась попса і черговий ширпотреб, який не має ніякого стосунку до справжньої “духовності” – до чистих туалетів, до того, що людина робить, як ставиться до інших, чи присутня вона тут і зараз, наскільки готова служити близнім стражденним і планеті. У цьому індуїському храмі мені було так само порожньо, як і в православному. Ніхіл.

Прошу нашого Т. зводити на якусь трушну аратю. Т. погоджується і розповідає (досить типову, як ми зрозуміли за кілька місяців) історію про жінку з Іспанії, яка вже двадцять років живе в Індії, стала садху, тепер веде служби в двох храмах, і місцеве населення ставиться до неї як до своєї – носить пожертви, просить порад і лікування.

УКРАЇНЦІ В ІНДІЇ

Біля моста зустріли пару привайшнавлених хлопців з Києва – Ігора і Артема – вони в Індії всього на 3 тижні в якомусь турі. Зреагували, почувши нашу мову. Хлопці вчора пробували пити воду з Ганги а потім їли активоване вугілля. Це до “питання віри” “по-нашому” – мені здається, що єдиноможливий у цьому питанні підхід — або вірити, що воду Святої Ганги можна і треба пити, і це прекрасно, і пити без сумнівів, або не вірити і не пити взагалі, бо нашо тоді пити, а так виходить якесь ні те ні се – я й туди і трошки перестрахуюсь.

За тиждень тут ми вже зустріли десятьох українців. Притім майже всіх – суто випадково на вулицях чи в транспорті. Це немало – виявляється, Індія дуже популярна серед співвітчизників.

Сьогодні, нарешті, і самі спустилися – вперше в цих тілах:) – до Мата-Ганги. Як же індуси засмітили її береги! Торкнулися до води, зачерпнули, обтерли міжбрів’я, побризкали на голови. Якихось незвичних відчуттів не помітили, але відразу стало спокійно, виключилося метушіння-в-голові. Хороша і дружня річка.

Ідемо в прекрасний і явно багатий храм неподалік нашого житла – Радха-Крішна Мандір. На вході, звісно ж, роззуваємося, подумки прощаючися з взуттям – коли вийдемо, його вже може й не бути. Нас радо, майже тягнучи за руку, відводять до служителя культу – він проводить нас до місцевого божества – мурті Ганги з її ваханою – крокодилом.

Sri Radha Krishna Mandir Ri 300x225 З малюком по Індії 10: Рішикеш – походи в храми і щирі брамани

Радха-Крішна Мандір

Насправді ми прийшли в цей храм з метою подивитися скульптурну групу з Шивою в ашрамі внизу,

Shiva and Co from Radha Kri 300x214 З малюком по Індії 10: Рішикеш – походи в храми і щирі брамани

Шива і Ко над гатом в Рішикеші

але час вибрали не дуже вдалий, та жодна пуджа зайвою не буде.

Браман перед мурті Ганга-деві проводить для нас невеличку пуджу – читає гімн з Ріг-Веди, мантри санскритом. По закінченню церемонії брамін урочисто зав’язує кожному на руці червону мотузочку. Від гімну ми всі почуваємося дуже добре, лише Тімоті нещасливий з мотузка на руці.

З нами ще одна українка, яку відразу ж після священнодійства допитуємо і порівнюємо наші відчуття – чомусь ці дивні звуки добре на нас діють – і не в силу якихось “містичних” причин, а суто в силу вібрацій звуку – прочитаня санскриту, принаймні так вважає більшість освічених індусів, збереглося незмінним протягом трьох-чотирьох тисяч років (хоча є й теорія, якої дотримуються, наприклад, крішнаїти, що оригінальні звуки таки втрачено і старі мантри з Вед вже не діють) — у сам принцип побудови санскритського алфавіту деванагарі закладена незмінність – саме для щоб мантри не втрачали свою силу логіка алфавіту прив’язана до будови гортані і дихання. Цікаво було б серйозно, з енцефалографами і всілякими електродами-в-мізки дослідити дію давніх звуки і їх комбінацій, які давно і довго повторювалися… Як вони впливають на наші мізки і психе? Перші відчуття: заспокоююче розслаблююче, збираючи його до купи. Така сила давніх і сакральних мов і цієї сили не мають мови нові, свіжі. Вони вже не діють на приховні у надрах нашого несвідомого архаїчні трігери реакцій на звук.Down to Ganga view Radha Kr 300x225 З малюком по Індії 10: Рішикеш – походи в храми і щирі брамани

Брамін після пуджі показує – тре донейшн. Добре. Кладу десять рупій – він засмучується, але наша подруга виправляє ситуацію доларом – розстроєна міна миттєво злітає з обличчя масіка, він посміхається і проситься з нами пофотографуватися.

 

Ukrainians and brahmin Radh 225x300 З малюком по Індії 10: Рішикеш – походи в храми і щирі брамани

Українки і задоволений брамін

Мотузок-з-пуджі, до речі, виявляється синтетичним і живе у нас на руках багато місяців і тільки Тімоті домігся щоб через тиждень його зняли з ручки.

 

 

 

 

 

 

Shiva scene at sunset Rishi 225x300 З малюком по Індії 10: Рішикеш – походи в храми і щирі брамани

На заході сонця сцена з величезним Шивою виглядає ще величнішою

Hanuman at Radha Krishna Ma З малюком по Індії 10: Рішикеш – походи в храми і щирі брамани

Hanuman at Radha Krisna man З малюком по Індії 10: Рішикеш – походи в храми і щирі брамани

Велетенський Хануман у храмі Радха-Крішна Мандір у Рішикеші

Біля моста Лакшман-джули трапилося оголошення “університету Psychik Reading” – palmistri – хіромантія на державному рівні, впевнений, що у маестро диплом держзразка. Розшифрувати долю, минуле й майбутнє в лініях руки коштує 100 рупій ($2).

Іще дивина: бачили великий храм по периметру обтиканий найрізноманітнішими мурті, закритим гратами і на замки. Нікого, хто зміг би пояснити сей феномен не знайшлося. Цікаво чого б це?

 

 

 

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.