ТЕОРІЯ Й ПРАКТИКА ЕКОЛОГІЧНОГО ПОДОРОЖУВАННЯ

eco travel consultant ТЕОРІЯ Й ПРАКТИКА ЕКОЛОГІЧНОГО ПОДОРОЖУВАННЯПодорожувати екологічно – значить подорожувати так, щоб всім учасникам подорожі – і мандрівникам і довкіллю було максимально добре. А це прямо залежить від такого принципу як

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СЕБЕ ТА СВОЇ ДІЇ
Надзвичайно важлива річ у мандрах — вироблення звички уважно відслідковувати свій тілесний, душевний і духовний стан, підтримувати гігієну тіла й розуму – і завжди усвідомлювати, що єдина істота, яка несе всю повноту відповідальності за тебе – ти сам.

РОЗУМІННЯ І ПОВАГА ДО ДОВКІЛЛЯ

Основний з принципів екоподорожування – це, мабуть-таки, повага до довкілля і його мешканців, вона потребує, з одного боку, любові до дивних людей, серед яких опиняєшся, до їхньої країни і способу життя, а з іншого — хоча б мінімального розуміння їх релігії, культури, взаємозв’язків між живими істотами і Природою.

Турбота про інших, повага до їхнього способу життя (яким би дивним він не видавався) може виявлятися дуже по-різному. Уявіть: ви довгонога блондинка з четвертим розміром, яка приїхала пожити в Індії у паломницькому центрі чи в місті, де тусує багато молодих монахів. Суто з турботи про ближніх, мабуть, варто вдягатися як місцеві жінки, а не оголюватися і демонструвати всі свої принади, як в курорних містах Європи:). Йдеться не про ваше невід’ємне право робити все, що заманеться, а про повагу до ближніх, яких ваш вигляд може відволікати від їхнього основного заняття і спровокувати зайве кіно-в-голові.

Те саме стосується таких базових принципів як “НЕ СМІТИТИ!” і залишати місце, яке надало тобі притулок, наскільки це можливо не вдаючись у суперхобот, не бруднішим, а бажано й чистішим, ніж до твого туди візиту, принаймні, якщо ти не платиш за його прибирання.

Особливі труднощі викликає специфічне сміття, типу елементів живлення. Коли у тебе є мертва батарейка, яку винути немає куди – не знаю, чи десь в Індії є хоч один пункт прийому батарейок – яким би не був екосвідомим, якщо перед тобою багато місяців подорожі, доводиться полегшувати рюкзак викидаючи батарейку серед міста. І, все ж, вибір є – відправити її в міське сміттєвзалише, чи викинути у священну Гангу. Деякі особливо відповідальні мандрівники навіть вивозять з собою відпрацьовані батареї та акумулятори у країни, де їх преробляють, але на такі подвиги здатні далеко не всі, особливо якщо наплічник важкий, а кінця подорожі не видно й на горизонті. А, взагалі, краще користуватися акумуляторами – це не лише екологічніше, а й дешевше.

Насправді, кожен може обрати свій рівень “екологізму” чи турботи про довкілля – взяття на себе занадто важких стандартів може пертворити твою і твоїх друзів подорож у пекло – а це вже неекологічне ставлення до власного емоційного та мисленнєвого простору.

Дехто просто не кидає сміття під ноги і допитує місцевих куди щось можна викинути, дехто організовує серед місцевого населення кампанії з прибирання міст і запускає величезні екоініціативи.

СКІЛЬКИ МОВ ТИ ЗНАЄШ…

Подорожувати значно прикольніше хоч мінімально знаючи місцеві мови. Витрачений на їх вивчення, чи бодай ознайомлення, час – прекрасна інвестиція, яка полегшить життя, допоможе значно краще зрозуміти країну, її мислення, культуру, релігію та дух і дасть можливість зекономити гроші: врешті-решт, на планеті, виявляється, є ще багато місць, де ніхто не розміє англійську і, щоб банально знайти кудись дорогу, треба або багато махати руками, або знати як звучать слова “де”, “прямо”, “праворуч”, “ліворуч”. Вивчення чужої мови, навіть в об’ємі кількох слів чи речень робить людину симпатичнішою в очах місцевих і складе гарне враження про твою країну, бо часто образ цілої нації твориться з досвіду спілкування з лише одним її представником. Навіщо складати у когось гарне враження про свою країну? – По-перше, створення гарної карми, по-друге, є хитрий магічний закон, згідно якого бути хорошим, коли про тебе всі думають погано, майже неможливо – ми значною мірою складаємося з того, що про нас думають і як нас уявляють інші.

Британські учоні, до речі, відкрили, що вивчення мов розвиває мозок і вберігає його від багатьох старечих хвороб. А ще знання місцевих мов допоможе взнати місцеві звичаї, зрозуміти і дотримуватися їх, що вбереже від конфузів і неприємних ситуацій, чи, при нагоді, прояснить унікальну і рідкісну подію, в яку ти, потрапив, звісно ж, суто випадково: пояснить, наприклад, що ж відбувається, коли йдеш по майже безлюдній вулиці Варанасі і раптом опиняєшся у центрі процесії з дивними атрибутами, яка захоплює тебе потоком і тягне до якогось храму.

Навпаки – якщо не знаєш мови, ти приречений бути чікеном, мішенню для всіляких розводил, кепкування, поганим спостерігачем, який бачить лише зовнішнє, не розуміючи суті і повністю залежним від милості добрих людей, які володіють локальною і ще якоюсь знайомою тобі мовою.

НЕ ПІДТРИМУВАТИ ІНДУСТРІЮ ТУРИСТИЧНОГО ХЛАМУ

Так само ще один принцип – без крайньої потреби не підтримувати індустрію туристичного хламу – всих цих брязкалець і “феншуйних амулетів” і гарно думати перед кожною покупкою: чи потрібен цей предмет в твоєму наплічнику? Чи варто стимулювати його виробника і продавця покупкою? Загалом щодо шопінгу є гарне правило – у незнайомому місті/країні нічого коштовного, чи потрібного серйозно й надовго не купувати в перші дні – майже стовідсотково потім знайдеш те ж саме дешевше і кращої якості.

ПЕРЕВАГА – ГРОМАДСЬКОМУ ТРАНСПОРТУ

Ще один момент – принципове використання громадського транспорту – це дешевше, екологічніше, ніж таксі і авторікші, й дає безліч можливостей для комунікацій і вправлянні у мові – хоча б для того, щоб зрозуміти, де і як рухається громадський транспорт та де з нього виходити треба втсупати в комунікації з локалами.

Загалом, в силу згаданого закону кармічного бумеранга, підтримувати нахабство таксомоторної індустрії в туристичних місцях – погана стратегія – чікени, які легко дають себе розвести на нереальні суми за таксі, створюють погану карму, як собі – наступного разу ціни будуть ще вищі, так і іншим чікенам – і, до речі, й місцевому населенню, своєю поступливістю стимулюючи нахабство та популярністть “таксиського” способу життя.

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.