Таємниця Юша Тепесі

DSCN6108 1024x768 Таємниця Юша Тепесі

Якщо є вільний день в Стамбулі й хочеться чогось не банального, можна взяти квиток на «ностальгічний тур» по Босфору та відвідати дуже специфічне місце – Юша Тепесі (Пагорб Юши).

Майже дві години Босфором, до самого Чорного моря, вже поза Містом, поза туристичними стежками, далеко навіть за мірками Стамбула. Втім, не розраховуйте на самотню прогулянку вздовж берега та відпочинок від «наших» туристів. Все навпаки, і саме тому варто туди потрапити.

Частина туристів, що добираються до цього місця, йдуть дивитись на генуезьку фортецю Йорос, яка дійсно варта уваги, якщо сфера ваших інтересів – краєвиди, морська військова історія і таке інше. Ще одна частина туристів (їх небагато, але кожен коштує десяти звичайних) їде автобусом 15А на Пагорб Юши, що на горі Бейкоз. Сфера інтересів цих мандрівників десь далеко за межами трансцендентного, далеко від здорового глузду.

DSCN6102 1024x768 Таємниця Юша ТепесіЧим відомий цей пагорб і хто такий Юша? На пагорбі знаходиться велике поховання розміром 2х17 метрів.  Достовірно ніхто не може сказати, хто такий Юша та, навіть, чи справді хтось похований там. У цьому полягає найбільша принадність місця, бо там може бути похований хто завгодно, а це вже дещо. Це звучить як нісенітниця, але дуже добре відображає характер цього місця. Тож які варіанти?

По-перше, Амік, син Посейдона. Ця версія дуже правдоподібна, бо, згідно легенд, Амік дійсно жив у тих краях, а аргонавти, знов, за легендою, проходили через Босфор. Один з аргонавтів, Полідевк, вбив Аміка. Тож, географічно місце підібрано вдало. Але давньогрецький поет Феокрит писав, що Амік хоч і програв бійку, та не вмер. Якщо не Амік, то хто?

Тоді, під другим номером, там може бути Геракл. Геракл так само брав участь у поході аргонавтів та, за деякими версіями, зійшов з корабля десь у цих землях. А оскільки Геракл був дуже міцним парубком, розмір могили у нього відповідний. Знову, ця версія тримається на тому, що конкретного місця смерті та поховання Геракла не вказано. А оскільки в районі Бейкозу дійсно були античні святилища, а на самому пагорбі до 6 століття нашої ери стояв стіл для жертвоприношень Зевсу, відповідні античні мотиви зрозумілі.

DSCN6081 1024x768 Таємниця Юша ТепесіТретій кандидат дуже простий та ясний – велетень. Жодних текстологічних підтверджень, навіть імені велетня немає. Така простота підкупає. Чому велике поховання? Бо похований велетень. Моє лезо Оккама обирає цю версію як найкращу.

Далі трошки цікавіше. Четвертий претендент – Юша ібн Нун. Пророк, якого мусульмани ототожнюють з Ісусом Навіном. Це локальна турецько-дервішська традиція, бо, як відомо, у Ісуса Навіна є могили в Ізраїлі, Йорданії та Іраку. Втім, чому б хорошій людині не бути похованим у Стамбулі? Тим паче, що це пророк. Стамбульські мусульмани рушають в паломництво до пророка Юши, щоб попросити у нього зцілення від хвороб. Великим питанням залишилось як Юша потрапив в ці краї. Втім, що ми знаємо про приховане життя пророків?

П’ятий претендент на могилу найвідоміший – це Ісус Христос. Тут зроблю відступ щоб розповісти про авторів цієї дивної ідеї.

Російський математик Анатолій Фоменко є автором ідеї, згідно якої вся світова історія є фальсифікацією. Він та його прибічники займаються активним поширенням свого бачення історії через лекції, фільми та публікації книг (вже видано більше сотні). Свою концепцію А.Фоменко називає «Нова хронологія» (далі НХ) і під цим брендом видає книги. Історики, археологи, лінгвісти, астрономи, фізики та інші науковці вважають його діяльність псевдонаукою.

Для мене важливо з’ясувати природу НХ, щоб обрати правильний підхід до їхніх “теорій”. При ознайомленні з текстами НХ мені здалось, що головною ідеєю  є думка про те, що головним діячем світової історії є російський народ. І, більше того, все що відбувалось колись в історії, відбувалось з російським народом, а все інше не відбувалось взагалі (історії інших народів сфальсифіковані вченими). Так з’являється ідея про те, що російський народ богообраний. Також треба звернути увагу на роль християнства в теоріях НХ – християнство є першою світовою релігією, від якої пішли всі інші (у 15-16 столітті). А.Фоменко та його однодумці пропонують, зауважу, дуже агресивно, альтернативний світогляд з серйозними акцентами на релігії та темі обраності російського народу. Таким чином, можна назвати НХ квазірелігією з сциєнтичними рисами (що дуже іронічно, зважаючи на їхню опозицію до офіційної науки). Можна довго дискутувати з приводу коректності терміна «квазірелігія», але наразі хочу підкреслити, що цей рух я віднесла би до релігійних рухів. А це означає, що я не стану собі дозволяти кепкувати з їхніх поглядів, принаймні публічно. Тепер можна повернутись до Ісуса Христа та його могили на горі Бейкоз у Стамбулі.

Згідно НХ, «город Иерусалим, описанный в Евангелиях, – он же гомеровская Троя, – находился на Босфоре приблизительно в том месте, где сегодня располагается город Стамбул». Відповідно, гора Бейкоз – це Голгофа. А те, що називають могилою – є лише символічною могилою. Відповідно до реконструкцій НХ цей пагорб – місце розп’яття Ісуса Христа. А щодо власне могили, то Фоменко вважає, що її вже не існує.

DSCN6069 1024x768 Таємниця Юша Тепесі Зараз, як і сто років тому, пагорб Юши дуже популярне місце для паломництва мусульман. Ми були там у неділю, розраховуючи на те, що більшість іде молитись у п’ятницю, але все одно там було надзвичайно багато людей, переважно мусульман. Але ми зустріли також пару полтавських туристів, які приїхали саме у паломництво по лінії НХ. Дуже приємні люди, які склали нам компаніюв автобусі та на локації. Вони не переставали захоплюватись місцевими краєвидами, приговорюючи, що ось де земля обітована. Зважаючи на наклади книг НХ, я б припустила, що кожного дня десятки таких пострадянських любителів історії, загадок, всесвітніх зговорів та містики їдуть в паломництво на гору Бейкоз.

Моє ж паломництво туди було наймістичнішим – я їхала відразу до всіх п’яти поховань. І залишилася вкрай задоволена результатом.

 

 

 

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.