Скільки в світі кришнаїтів

IMG 1353 Скільки в світі кришнаїтів

Скільки всього відданих ISKCON в світі? (світлина astrolila.ru)

Коли намагаєшся взнати у кришнаїтів, скільки в світі членів МТСК (Міжнародного Товариства Свідомості Крішни, ISKCON), зазвичай, у відповідь чуєш щось на кшталт “Крішну вшановують сотні мільйонів людей”.

Звучить це досить туманно і ми спробували розібратися, скільки ж людей, насправді, намагаються сягнути свідомості Крішни через ISKCON. Дослідникові, який намагається порахувати кришнаїтів, спершу доводиться відповісти на питання “кого рахувати?” – лише тих, хто дотримується “4-х регулюючих принципів”? Як строго? Лише ініційованих? Тих, хто час від часу повторює маха-мантру? Чи тих, хто повторює 16 кіл джапи щодня? Або тих, хто має пранаму?

Чи не зважати на ці “нюанси” і використовувати типовий метод соціології релігії і рахувати «активних вірян» – наприклад, тих, хто відвідує храм МТСК один раз на тиждень (так дослідники релігії, як правило, рахують вірян у більшості християнських країн) і хоч іноді повторюють махамантру?

Є й інші проблеми – цього разу вже з боку МТСК. Офіційні англомовні джерела ISKCON перестали публікувати статистику десь близько 2000. На кришнаїтських форумах поширюються чутки, що це через падіння реальної кількості відданих.

Сьогодні “офіційний” сайт МТСК iskcon.org про кількість відданих мовчить; інший важливий ресурс krishna.com на це питання також не відповідає, обмежуючись лише цитатою:

Відповідно до Книги року Енциклопедії Британіки (1996) у світі нараховується близько 560 мільйонів вайшнавів. Вайшнавізм претендує на найбільшу кількість послідовників серед різних сект в Індії. МТСК, або рух Харе Крішна, є ортодоксальною гілкою вайшнавізму, Товариство володіє  майже чотирма сотнями храмів по всьому світу. Крім того, ISKCON допомагає тисячам своїх відданих проводити регулярні зустрічі у своїх домівках“.

Ще один авторитетне джерело МТСК, SampradayaSun, говорить у термінах “віри” про скорочення членства iповідомляє, що таку статистику отримати важко. Звучить дуже дивно, враховуючи чіткий і по-американськи ефективний менеджмент Товариства: “ми, схоже, не маємо статистичних даних про міжнародне членство, принаймні, даних, які легко доступні; на відміну від інших релігійних організацій ми, здається (курсив наш!), не зберігаємо їх». Автор цієї заяви, Kripamoya-das, відданий з солідним статусом у Товаристві, вважає чутки про скорочення кількості відданих “значною мірою пропагандистськими маневрами колишніх озлоблених членів Товариства”.

Англомовний “довкола-кришнаїтський” інтернет про кількість вірян (чи, правильніше, “практиків”) в МТСК теж мовчить. Одна з доступних в МТСК-просторі цифр “250000 сумлінних відданих і 4000 ченців” немає ніяких претензій на “офіційну статистику”. Російськомовні ресурси Харе Крішна копіпейстять один в одного число в один мільйон відданих; один з російських лідерів публічно повідомив, що “число, напевне, 6-значне”.

 

СТАТИСТИКА ПО ЧЛЕНСТВУ МТСК В УКРАЇНІ

Все ж, статистику таки збирають.

Мій добрий друг Абхіманью-дас був секретарем голови кришнаїтів України і PR-менеджером головного центру українського МТСК протягом кількох років. Він не приховував, що в українському ISKCONрахують відданих і вони мають досить чітке уявлення про кількість активних віруючих. Цифри були такими: 5000 “активних вірян” для Києва і 45-50 тисяч для України станом на 2011.

Якщо існує статистика для України, має існувати статистика й для Росії та інших країн СНД і Балтії — їхні осередки МТСК створювалися тими ж людьми, що й в Україні і використовували аналогічну модель керування.

Випадок з крадіжкою російськими сектоборцями доступу до внутрішньої документації однієї з ятр МТСК у 2007 році (копія документа є в архіві Ахамот.орг) підтверджує, що статистика не лише ведеться, а й є досить докладною, а робота по її збору ведеться не лише в Україні й Росії, а також в інших пост-радянських країнах. Враховуючи ці факти та однорідну, строгу й ієрархічну будову ISKCON, важко повірити у відсутність підрахунку вірян на Заході, хіба що команда зупинити підрахунок (або публікацію його результатів у відкритих джерелах) була зумисно видана GBC.

Чому ж західний менеджмент МТСК заперечує факт збору статистики по “членству” в організації?

З цього приводу маємо певні припущення, але жодних фактів.

Як би там не було, у 2000 році МТСК стверджувало, що має “близько 1 млн послідовників”.

На cьогодні, у США і Західній Європі ISKCON майже зник (країни Східної Європи, Польща та Угорщина тримаються досить непогано). Потроху зростає кількість відданих у Молдові, Казахстані та інших країнах пострадянського простору. Дуже невеликі спільноти розкидані по Африці, в ісламському світі, є громади навіть в Індонезії та на Філіпінах.

Ще одна проблема – підрахунок бхакт в Індії, країні, де послідовників МТСК більше, ніж у всіх інших країнах, разом узятих. Як наш досвід, так і досвід численних дослідників свідчить, що в Індії прийнято досить легковажно ставитися до будь-якої статистики та звітності, і, навіть, якби ISKCON мав яку-небудь “приховану” статистику по Індії, її потрібно було б ретельно перевіряти.

Ще один нюанс, вартий уваги — як часто у Вріндавані (головному сакральному центрі кришнаїтів) звучить російська мова? Дуже часто. МТСК, де-факто, перетворюється на релігію переважно індусів та мешканців пост-СРСР.

Таким чином, ми бачимо, що узагальнені числа, як-от “сотні мільйонів” лише приховують реальний стан справ в МТСК.

Остаточне число відданих Товариства, які щотижня відвідують місцевий храм, час від часу повторюють мантру і намагаються (з різним успіхом) втілювати в життя чотири регулюючі принципи дійсно може бути близькою до одного мільйона, хоча й ця цифра може бути завищеною. Реальна кількість може бути десь 700-800 тисяч.

У порівнянні з “вайшнавізмом в цілому”, який обіймає понад 500 мільйонів хінду, ця цифра свідчить, що шлях МТСК дуже маргінальний. ISKCON на Заході все більш і більш “зіндусюється”. Кількісне зростання у спраглих релігії, містики, духовності та популярної езотерики пост-радянських країнах Східної Європи продовжуватиметься протягом декількох років (можливо, навіть, десятиліть). Однак МТСК неминуче прийде до складних проблем з ідентичністю і поверненням в “культурне тіло” індійського вайшнавізму, будучи, мабуть, не в змозі зберегти “переважно не індійську” ідентичність, чого так прагнув з моменту організації Товариства Шріла Прабгупада.

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , . Bookmark the permalink.