Що таке джйотіш? Частина 1

zoria1 200x200 Що таке джйотіш? Частина 1

Наташа Зоря (в інтернет-просторі – Natasha Zoria), дослідник в галузі астрології та астромінералогії

Астрологія у нас, у постсовковому просторі, асоціюється з чимось ненауковим, шарлатанським і несерйозним. В Індії – навпаки – це дуже поважна наука, послугами якої користується значна частина населення від дрібних торгівців до бізнесменів і політиків найбільшого масштабу.

Ахамот.org поросив спеціаліста з цією давньої науки, Н.Зорю, розповісти, що ж таке таке джйотіш і зруйнувати деякі стереотипи стосовно цієї галузі знання.

Математика, карма і К.Г.Юнг

Отож, що таке джйотіш? В наш час це поняття більш відоме як «ведична астрологія», хоча у самих Ведах про джйотіш – ні слова. Це вже пізніше кмітливі індуси збагнули, що прикметник «ведичний» значно сприяє просуванню і популяризації товару на ринку, а прошарені західні маркетологи і хвиля нью-ейдж винесли термін «ведична астрологія» у широкі міжнародні простори. А до цього джйотіш була просто однією з 6-ти частин Веданги – такого собі підручника по вивченню і розумінню Вед. Хоча серед усіх цих морфологій, граматик і фонетик, що складали Ведангу, джйотіш мала найпоетичніше значення – «світло», «сяйво», «прояснення зору», а також «небесні тіла»… Шляхом нехитрої дедукції можна дійти до висновку, що астрологічна наука початково була призначена для того, щоб прочистити бачення індуса, який на свою голову вирішив вивчати Веди, і наповнити ту саму голову «божественним світлом» для чіткого та ясного розуміння святих писань. І досягалось це через аналіз руху небесних тіл. У наш час Веди все ще вивчаютья, але разом з тим практичні індійці, мас-культура та Калі-Юга знайшли й інші застосування «божественному  сяйву», і нинішні джйотіш-специ освітлюють шлях не стільки до Знань, як до матеріальних вигод – як клієнта, так і власних (останнє, на жаль, набагато частіше).

Просунуті астрологи говорять (і я уже починаю з ними погоджуватись), що джйотіш – це не професія і ні в якому разі не спосіб заробляти на існування. Швидше, це спосіб самого існування, спосіб вивчення, розуміння і пояснення довколишнього світу і самого себе (що, власне, одне і те ж). Думаю, не має сенсу пережовувати жоване і проковтнуте, повторюючи відомі заявки як древніх мудреців, так і сучасних фізиків про  «спостерігача, який бере безпосередню участь у творенні того, що він спостерігає».

Планети, зодіакальні знаки, астрологічні доми, накшатри (зірки і їх сукупності, що займають визначену територію небесного простору) – це приладдя, своєрідні «лінійки, мікроскопи, ваги, спідометри і т.д.», якими астрологи досліджують фізично видиме і невидиме довкілля, а також інструментарій, що дає змогу пояснити отримані результати і привести їх в чітку систему. Наявність такого інструментарію, певних правил, системи як такої, проведення експериментів на перевірку дієздатності всіх цих «приладів» – ось що відрізняє астрологію від пророкувань і яснобачень, базованих виключно на специфічних здібностях конкретного “екстрасенса” бачити «психічне поле» інших. Такі яснобачення – те, що ми називаємо «дар», а от джйотішем може оволодіти кожен, якщо він готовий до сумлінного і тривалого навчання. Наука, як не як. Хімію за 2-3 місяці теж не вивчиш.

Однак, мушу попередити натхненних плюхнутись в море астронауки про кілька важливих моментів. По-перше, це не є повноцінною наукою у європейському значенні. Так, система і наукові методи тут присутні, але це лише половина. Інша ж половина – креативність та інтуїція, тобто здатність дослухатись до свого підсвідомого. Обробка інформації на рівні свідомості – це добре, але без вміння сприймати і РОЗУМІТИ сигнали з інших рівнів розумової діяльності астрологу ніколи не стати справжнім профі. Кожному небесному тілу астрологія приписує до сотні значень, і звичайна логіка не завжди впорається з попаданням «в яблучко» правильного трактування. Тут-то креативна уява і алогічна творча проникливість стають в нагоді.

По-друге,індійська астрологія не можлива без прив’язки до індійської філософії і релігії. І якщо всякі типові індуїстські трактування планет, зірок і їх впливів можна сприймати суто як символи (на Заході, приміром, ніхто всерйоз не дивиться на Венеру чи Юпітера як на окремих богів, що не заважає розумінню міфів про них як інформації, закодованої легким для запам’ятовування і передачі астрознань способом), то без таких понять як «карма» і «реінкарнація» індійська астрологія втрачає будь-який сенс. У персональній астрології натальна карта (гороскоп), що складається на основі точних даних про народження людини і показує положення небесних тіл на момент народження – свого роду карта-схема того, як розгортатиметься доля людини в нинішній інкарнації. Планетні позиції маркують «гарячі точки», пастки, «курорти» і «молочні ріки-медові береги», куди  народжений може потрапити протягом життя, а система планетних періодів визначає час і природу таких «попадань». Сам же загальний рисунок гороскопа повністю залежить від заслуг і досягнень людини в минулих життях. Був законо- і богослухняним – маєш гарний гороскопчик і насолоджуйся життям, в протилежному ж випадку бозя зробить так, щоб ти народився в період «підпаленої» Венери і пошкодженого Марса, та ще й Сатурна посадить прямо в голову! І нарікати не маєш права, бо сам це все заслужив. Єдине, що залишається таким нещасним – не псувати ще більше свою карму, спокійно приймати всі випробування як неминучість і, більше того, як необхідність для подальшого розвитку і кращої долі в майбутньому.

Щоправда, на цьому ґрунті пишно розквітла система засобів полегшення «тяжкої долі»: пандити непогано заробляють на спеціальних мантрах, пуджах і камінцях, що знімуть Сатурна з вашої голови і підживлять Венеру. Про ефективність таких методів – окрема розмова.

Продовження: Що таке джйотіш? Частина 2: Зорі та інтуїція

Natasha Zoria для ahamot.org

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


About Тара Кумар

Тара Кумар (в інтернет-просторі - Natasha Zoria), дослідник в галузі астрології та астромінералогії, випускниця Державного Університету Делі за цим напрямком, живе та практикує в Індії.
Tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.