Сан-Франциско і Дух Шістдесятих

20DE9C9F 1 Сан Франциско і Дух ШістдесятихСан-Франциско – дуже красиве й енергійне місто, прекрасно вписане в навколишнє середовище. Місто оточене водою з трьох боків – Тихий океан, з акулами і замерзлими серферами. Величні пагорби в місті створюють психологію окремості, обраності й унікальності.

 

 

 

DSC 5594frisco Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

Ці риси відчуваються і в поведінці мешканців, і в незвичних архітектурних формах – міксі вікторіанського стилю з сучасним хай-теком. І в дивних рослинах з усього світу – здається, що господарі конкурують між собою в прагненні виростити перед домом найекзотичнішу квітку.

DSC 3671panamericanpyramid Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3715 sf corthaus Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3751 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

Я сподівався побачити залишки духу шістдесятих і ту культуру, що вони породили. Однак хіпі тут мало. Іноді приїздять люди, яким вже за шістдесят – пройтися місцями „бойової слави”, туристи – щоб подивитися на місце Літа Любові, але хіпі зустрінеш рідко – житло занадто дороге, оренда теж. Однак в деяких парках ще можна побачити древні розмальовані автобуси з веселими патлатими істотами.

 

Місто живе високими швидкостями і великими грішми. Відрізок часу від появи ідеї до її втілення в супер-прибутковому бізнесі тут, можливо, найкоротший на всій планеті – місцеве законодавство створює всі умови (чи прибирає перешкоди) для втілення найшаленіших ідей.

 

Найпоширеніші мови, що звучать на вулицях – після англійської – китайська (мандаринський і кантонський діалекти), іспанська, російська. Китайці тут  зовсім не такі залякані й затуркані,  як в Україні. У Фріско (так місто звуть постійні мешканці) їх дуже багато. І не лише в історичному Чайнатауні, який перетворився з житлового району на туристичний центр для продажу всілякого мотлоху з Піднебесної. Китайці розселилися по всьому місту, багато вулиць – суто китайські, з вивісками та назвами товарів лише ієрогліфічним письмом без жодного перекладу. Здається, їх об’єднує якийсь недоступний іншим націям колективний розум і загальна мета, яку всі китайці знають, але нікому не кажуть. Вони скуповують дорогу нерухомість і роблять кар’єру в найуспішніших компаніях. В університетах Каліфорнії вони обирають природничі, комп’ютерні та математичні спеціальності, яких американці здебільшого уникають через складність.

DSC 3647 sf chinatown Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 5887chinatown Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3000kitajsa Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

На противагу китайцям, мексиканці та інші latino – добродушні, розслаблені. Іспанська, якщо не вслухатися, звучить зовсім як українська.

 

Потужна російсько-єврейська діаспора обрала місто завдяки чудовому клімату і концентрації банків та високоприбуткового бізнесу. Перша хвиля еміграції євреїв з Росії відбулася в дев’яностих; наступна продовжується досі.

DSC 3461 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

У Сан-Франциско є й українська діаспора. Докладніше про неї писати не буду – українська діаспора скрізь однакова.

DSC 9278 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

Багатство і розкіш життя в Фріско добре помітні – в місті один з найбільших ВВП на душу населення в США, значний відсоток мешканців – спеціалісти найсучасніших технологій, інтелігенція. Вулиці веселі й різнокольорові, безліч вай-фай спотів, на кожній зупинці обов’язково є карта – це робить орієнтування в складній географії дуже простим і захоплюючим заняттям. На благо туристів, які приносять місту щороку $8-9 млрд.

DSC 7048 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

Окрім різноманітних  театрів, клубів, мюзиклів, на кожному кроці зустрічаєш церкви і релігійні організації. Їх безліч, як мінімум – по одній на квартал. В Фріско нові релігії виникають майже щодня. Зникають – через день. В цьому місті різноманітних конфесій більше, ніж у всьому СНД, разом узятому. Проникали вони сюди разом з потоками емігрантів з усього світу. Свій внесок зробили шістдесяті, які принесли моду на релігії практичного досвіду – індуїзм, різні гілки буддизму. Сотні різних шкіл йоги. Безліч протестантських конфесій, іноді – навіть дуже езотеричних.

DSC 3057bkabbalah Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 4714serviRabiPil Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

В місті з  мільйоном населення більше двохсот  парків. Деякі – дуже великі.  Куточки на вигляд „дикої” природи знаходяться під охороною і дбайливо доглядаються. Мешканці Фріско вирізняються неабиякою екосвідомістю – зливати відходи в океан суворо заборонено, сміття сортують, продавати товарів в пластикових кульках заборонено – в супермаркетах пропонують міцні паперові пакети, що легко переробляються. В парках – чисто, сміття всі кидають в урни, але в метро брудно – щоправда, користуються підземкою в основному бідні та ті, що недавно приїхали.

DSC 3874 sf smths divisader Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3927sfstate univer Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3332 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

На вулицях поважають велосипедистів, адже вони ведуть здоровий спосіб життя і не забруднюють атмосферу вихлопами. В метро для них є окремий вагон, а до кожного автобуса спереду можна швидко причепити два байки – натомившись від катання крутими пагорбами міста, можна скористатися з благ міського транспорту, не лишаючи двоколісного друга.

 

Біля смітників часто можна побачити працюючі комп’ютери, телевізори з великим діагоналями – побічний продукт цивілізації хайтеку. Бери що хочеш, якщо тобі треба, ніхто косо не подивиться – нарід тут прагматичний. При цьому, дуже розвинена культура віддавання речей безкоштовно – мешканці на масовому рівні мають глибоке розуміння законів карми.

 

Фріско – столиця альтернативної сексуальності. Геї мають свій район Кастро, де чоловіки ходять обійнявшись і зовсім не соромляться. На вході в район – величезний гей-прапор, такі ж прапори висять на будинках. По вулицях ходять за ручку як пацани під двадцять, так і мужики за п’ятдесят. Кастро конкурує  з іспаномовним районом Мішн на звання місця найкращих розваг.  Завдяки добре організованому гей-руху, релігійній толерантності та впливу психоделічної культури Сан-Франциско став бастіоном лібералізму й свободомислія в США, а також магнітом для контркультур. Тут не бояться терористів і не люблять втручання держави в особисте життя.

DSC 5506pidarasy1 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

Обстановочку  вінчають (с) колишній актор Арнольд Шварцнегер на посаді губернатора і два гіганських мости, побудовані ще в часи Великої депресії – славетні Золоті Ворота (довжина 3.3км) перед Тихим Океаном та Бей Брідж (7.1км) через всю Затоку. Посеред Затоки височіє острів Алькатраз – колишня військова база, потім – супер-тюрма, в якій тримали Аль Капоне, а зараз підприємливі американці водять туди екскурсії за великі гроші. Бажаючі побувати в острівній тюрмі щодня йдуть туди натовпами.

DSC 3754 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3763 sf bay bridge Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 5531ggb Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 4253v1GoldenGate at nig Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

Каліфорнійці зовсім не такі, як українці – це цілком самостійні високорганізовані люди, відповідальність за свої дії в них вшита на рівні BIOS – як і креативність та вміння нестандартно мислити. Тут рідко побачиш людину, яка палить – це нездорово і шкодить людям навколо. Однак скрізь в місті й на університетських кампусах є маріхуана, вживання якої принесли мексиканці та бітники. Стара іспанська  назва міста – Yerba Buena, по-нашому –  „Добра Трава”.

DSC 3796 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3797 sf statue Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3809 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

 

В університетах – повна свобода студентства, максимально вільні й ефективні умови для здобування знань та навичок. Величезні бібліотеки з найновішою літературою. Навіть зі свіжими українськими й російськими виданнями.

 

Впіймати місцевий Дух мені так і не вдалося – шістдесятництво дало початок чомусь новому, зовсім іншому, так само незалежному й творчому, але безмежно далекому від хіпанського нехлюйства та ідеалізму. Точно зрозуміло одне: Сан-Франциско та Каліфорнія взагалі – це одна з найпередовіших на планеті цивілізацій, яка суттєво відрізняється від будь-чого іншого, від усіх інших штатів Америки, перш за все. Вона живе своїм швидкісним життям за своїми законами в зовсім інших станах свідомості. Тут є величезні можливості для тих, хто має справді гарні ідеї, сили їх реалізувати і не боїться перешкод.

Славко Агеєв

DSC 3487sf sect maybe agape Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3719 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3728 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 3729 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 4814police Сан Франциско і Дух Шістдесятих

DSC 9325 Сан Франциско і Дух Шістдесятих

Опубліковано: http://infoporn.org.ua/materials/articles/San-Frantsisko_i_Duh_Shistdesyatih/41734

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , . Bookmark the permalink.