Рудракша та її значення в шиваїзмі

a20792a12f0491c9c04874 m Рудракша та її значення в шиваїзмі

Вервиця і, водночас, намисто з рудракші

Що таке рудракша?

Рудракша  – це священна для шиваїтів рослина Elaeocarpus ganitrus. У перекладі з санскриту Rudra Aksa означає очі або сльози Рудри-Шиви.

Згідно історії з Шива-Пурани, Шива одного разу полинув у глибоку медитацію задля блага всіх живих істот.Коли він вийшов з медитації і відкрив очі, з них полилися сльози співчуття. Деякі з них впали на Землю і перетворилися у чудернацькі зерна, з яких виросли дерева Рудракші, тому ця рослина “не належить цьому світові, а походить зі світу горнього”.

В індуїстській іконографії Шиву часто зображують з намистами Рудракші на шиї і на руках, а саме дерево шиваїти порівнюють  з ”деревом бажань”, яке дає знання, відданість, містичні сили і здоров’я, сприяє виконанню усіх земних бажань: досягненню щастя, багатства, миру, комфорту та гарної репутації. Шиваїти вважають, що людина, яка носить Рудракшу, отримує у “винагороду” (чи “притягує”) релігійне знання та мудрість, довге життя та особливе благословення Шиви.

Для максимізації “ефекту” у конкретних справах, знавці рекомендують вшановувати або носити на тілі специфічні види рудракші відповідно до рекомендацій гуру, астрологічного прогнозу і т.п.

ajna chakr rudraksha golda Рудракша та її значення в шиваїзмі

 

 

 half mmon rudraksha Рудракша та її значення в шиваїзмі
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Деякі індуїстські гуру рекомендують учням носити особливі рудракші, які потрібно оздоблювати у золото або срібло  
 

Рудракша в шиваїтських практиках

rudraksha abhishekam Рудракша та її значення в шиваїзмі

Прикрашений рудракшами Шивалінгам

Рудракшу зазвичай використовують нанизуючи на вервицю. Плоди дуже зручні для такого використання: у їх тілах є наскрізний природній отвір, який трохи розширюють, щоб вдягнути на вервицю. Кількість бусин зазвичай 108, сакральне число для індійських релігій і найблагісніша одиниця для відрахунку кількості повторювань мантри. Ще рудракшу використовують у вигляді намист, браслетів, одиничних рудракшин (особливо рідкісних видів), гірлянд і прикрас для лінгамів, мурті вівтарів…

Рудракшу вшановують (“вшановувати” = “використовувати у релігійній практиці”) не лише шиваїти. Буддист, як і сікх, чи вішнуїт також може вшановувати Рудракшу, як і починати день з пуджі Шивалінгаму.

Рудракша в медицині

Рудракшу використовують у традиційній індійській медицині: згідно Аюрведи, носіння намиста, вервиці або браслета на тілі гарно впливає на серце й нервову систему, зменшує стрес, тривожність, депресію, біль, тиск та покращує концентрацію, захищає від “поганого ока”, негативного впливу та перешкод з боку деяких планет. Носіння рудракші сповільнює старіння, та, якщо вірити продавцям, частково захищає від електромагнітного  та “торсійного” випромінювання :).

Рудракша в планетарному просторі

Рудракша поширена в Індії, Непалі, Індонезії, на деяких островах Тихого Океану та в Астралії. Дерево росте дуже швидко, плодоносить вже не третій-четвертий рік. Свіжі плоди сині, їх вимочують у воді, знімають м’якуш, висушують, після чого вони набувають одного з чотирьох кольорів: піщано-білого, жовтавого, червонясто-коричневого чи чорного. Трапляються і поєднання цих кольорів.

1814423065 6acd3d81c1 Рудракша та її значення в шиваїзмі

Сльози Шиви…

У продажу зустрічається три типи рудракш: непальські, індонезійські та індійські. З них найкращі і найменш поширені непальські – міцні, компактні та дорогі. Індонезійські дещо менші, ніж непальські, щілини між “ликами” – долями плодів, у них майже непомітні, вони міцні і стійкі до грибків та плісняви.

Індійські рудракші – грубі і не настільки міцні та стійкі до впливу довкілля.

Рудракші поділяються на багато видів, які мають дуже різний символізм та призначення, про що детальніше розповімо в статті про багатоликі рудракші.

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.