Про “намасте”

422px Thai wai wikipedia Про намасте

Універсальний жест намасте працює по всій Азії

Індуси вітаються молитовно з’єднуючи руки перед грудьми, роблять легкий уклін і кажуть при цьому “намасте“.

Це давнє, ще санскритських часів, вітання нерозривно пов’язане з релігією і глибокою філософією.

Слово “намасте” (санскр. नमस्ते)  складаєтсья з двох частин, “намаха” і “те.” “Намаха” означає “шанобливий уклін”, “повага”, “вітання-у-поклонінні”, “обожнювання”. “Те” значить “тобі”.

Таким чином, найбуквальніше значення “з пошаною вклоняюся тобі” з обов’язковим підтекстом “бажаю тобі добра”.

Але це лише поверхове значення, як і варіанти перекладу на кшталт “привіт” або “hello”.

Дещо глибше лежить спектр значень “часточка Божа в мені вітає часточку Божу в тобі”, “я вклоняюся Богові в тобі” чи навіть “я вклоняюся Богові, який сховався за твоєю личиною” – всі вони грунтуються на важливості концепції “внутрішньої зустрічі” у будь-якій взаємодії між людьми і визнанні того, що, попри всі зовнішні відмінності, всередині у нас є щось спільне і однакове для всіх.

Слово “намаха” можна інтерпретувати і як “na ma” (не мій). У цьому випадку “духовне значення” полягатиме у вказівці на безособиснісний Брахман – давня і досі шанована у багатьох школах індійської філософії концепція Абсолюту. Суто практично це може означати свідоме обмеження власного егоїзму в присутності Іншого, зречення власного “я” задля єдності з Єдиним, тому “намасте” можна філософськи приблизно трактувати і як “не-Я тобі”.

Форма вітання “намасте” відображає на побутовому рівні віру, а на просунутому – знання про наявність Божественної Іскри (у вішнуїтських системах це, зазвичай, Параматма) у кожному з нас. На рівні тілесності її, завичай, “селять” в районі сердечної чакри. Складаючи разом руки і роблячи легкий уклін ми, ніби, визнаємо наявність Божественного у тому, кого вітаємо, і, водночас, спрямовуємо свій “позитив” – у даному випадку вшанування – не до “Я” Іван Івановича, а Богові-в-ньому. Таким чином складеними перед серцем долонями ми визнаємо наявність душі в іншому, вшановуємо Бога-в-іншому.

Є ще всілякі попсотеричні інтерпретації типу “складаючи долоні ми закриваємо якісь канали, згармонізовуємо в собі “енергії”” тощо, але знайти грамотного у цих справах йогіна, який міг би не каля-баля, а щось дійсно прояснити у цих матеріях сьогодні надзвичайно складно. У різних школах йоги є й суто практичні психотехнічні пояснення на кшталт “ми з’єднуємо долоні перед анахатою для посилення потоку Божественної любові. Коли ми заплющуємо очі і схиляємо голову, це допомагоє розуму віддатися любові Бога”.

obama nameaste hinduism.about .co .in  Про намасте

Барак Обама виконує “Намасте”

Сама позиція симетрично складених долонь, при якій пальці спрямовані до неба, зветься аньджалі-мудра. У релігійних церемоніях її використовують дуже широко, притім у безлічі варіантів – складені руки підіймають до рівня вішудхи, аджни, сахасрари, здається, є навіть варіант церемонії, де мудру по черзі підносять до голови, живота і обох плечей, подібно до того як хрестяться православні. У будь-якому варіанті підіймання стулених долоней вище, ніж серце, означає релігійне вшанування. Ця позиція використовується у багатьох практиках, окремих асанах, і комплексах типу Сурья намаскар, при початку і закінченні заняття з йоги.

Намасте, до речі, часто використовують і при прощанні як “до побачення”.

 

 

 

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.