Православні визнають примат Папи?

Головною темою стосунків православних з католиками впродовж кількох останніх десятиліть був екуменічний діалог. Себто переговори, спрямовані на подолання розбіжностей і досягнення якої-небудь єдності християнських церков.

23 січня в цих переговорах сталася сенсаційна подія, яку спостерігачі сприйняли як вказівку на скоре серйозне зближення церков: в інтернет “випадково” потрапив документ Змішаної  богословської комісії по діалогу між католицькою та православной Церквами “Роль єпископа Риму в єдинстві Церкви у першому тисячолітті”.

Окрім суто обрядових, розбіжностей між православними і католиками немало — це і проблема філіокве (суперечка, від кого походить Святий Дух — тільки від Отця, чи ще й від Сина), і проблема непорочного зачаття Пресвятої Богородиці, проблема існування чистилища, та ще кілька менш значимих. Однак центральним питанням для зближення, та (гіпотетично можливого\жаданого) об’єднання православ’я з католицизмом є питання влади — пріоритету Римського Єпископа, і, як наслідок, ставлення православних до католицького догмату про непогрішимість Папи ex cathedra та вчення про індульгенції.

Над вирішенням цих важких проблем заради об’єднання древніх християнських структур ще з 1976 працюють кращі церковні уми. До них відноситься й згадана комісія, таємний документ  якої й опубікував італійскьий блогер Sandro Magister.

Робота комісії у православному світі наражається на значну протидію та критику  фундаменталіськи налаштованих віруючих, особливо в середовищі монашества Російської та Грецької церков. Папу Римського така критика зображанє іноді не менш як Антихристом, а будь-які спроби екуменічної діяльності (наприклад спільних молитов православних з католиками) — єрессю, за яку треба відлучати від тіла Церкви. Богословський діалог двох гілок християнства така критика змальовує як підривний процес, мета якого — підпорядкування православ’я Ватикану, уособленню вселенського зла і спотворювачу “правильної” віри.

(Маленька довідка: сьогодні на планеті католиків — понад 1 мільярд, православних — 230-300 млн., головних “конкурентів” – протестантів — 500-600 млн, їх “приріст” значно випереджає “приріст” традиційних церков).

Нагадаю, екуменічний рух – це рух за світове єднання християнських церков. Мета — подолання догматичних розбіжностей (багато православних досі звуть католиків не інакше як “єретиками”; католики – толерантніші — вони давно визнали православні церкви істиними помісними), відновлення спілкування у Таїнствах, протистояння секуляризації та поширення впливу християнства.

Виник цей рух у ХХ столітті з протестантських ініціатив, підтриманих Константинопольським Патріархатом, який у 1920-му визнав за можливе зближення і спілкування різних християнських церков, попри догматичні відмінності.

Справи, що стосуються догматики, в церковному середовищі вирішують, зазвичай, довго. Тому “великі гравці” екуменічну ініціативу підтримали не відразу — у 1946 залежні від РПЦ дрібні православні церкви відмовилися брати участь в екуменічному діалозі, і повернулися до нього тільки через 10 років, коли Московська Патріархія змінила свою позицію, усвідомивши перспективи проповіді серед “інославних”, яку дає екуменічний рух. Католики підтримали (і досить тепло) об’єднавчі починання у шестидесятих, щоправда свою догматику міняти відмовилися — бо в Католицькій церкві “перебуває вся повнота істини”, але вирішили всіляко поважати інші конфесії та визнали як істині таїнства православних.

Сьогодні екуменізму противляться старообрядці, фундаменталісти серед як протестантів, так і, особливо, православних. Саме питання екуменізму стало основною причиною недавнього “бунту” єпископа Діомида та його послідовників.

Наразі в екуменічного руху, начебто, непогані перспективи. Світ змінюється настільки швидко, що розрізнені напрями християнства нарешті почали бачити позитиви в єднанні. І опублікований італійським блогером документ підтверджує надії на великий крок у вирішенні старих проблем догматики на шляху до єднання.

У самому документі Змішана Комісія, серед всього іншого, вказує, що до 1054 Римську Церкву визнавали як таку, що має перевагу над усіма помісними Церквами Заходу і Сходу. Римська Церква визнається джерелом “правила віри”, а її першість серед інших церков поширюється й на її предстоятеля — Папу, першого серед Патріархів. Жадана соборність католиків з православними невіддільно пов’язана з першістю одного з єпископів, а саме – єпископа Риму, першого серед Патріархів.

Автори документу підкреслюють, що розбіжності в розумінні ролі Папи, які склалися між Сходом та Заходом вже в першому тисячолітті, довгий час не сприймалися як перешкода для взаємного визнання Римської та східних Церков. Тисячу років тому церкви спілкувалися набагато тісніше і визнавали спільні теологічні принципи.

Як західна, так і східна, традиції визнають “честь” першого серед патріарших престолів. Ця “честь” закріпляє “владу”, яка здійснюється “без панування, без фізичного чи морального насилля.”

Потрапивши в інтернет, текст вже спричинив активне обговорення — складається враження, що екуменічний діалог, який малорезультативно тягнувся роками, несподівано наблизився до цілі.

26 січня папська Рада допомоги християнському єдинству виразила “сум” з приводу потрапляння документа в загальний доступ. На минулорічному засіданні Змішаної комісії учасники вирішили не разголошувати цей текст до остаточного прийняття.

Реакція в лавах РПЦ — різна. Від вірнопідданицького “патріарх одобрямс, і ми одобрямс”,  “патріарх не допустить прийняття такої редакції” до істеричних криків про “нову унію з єретикам”, “союз зі Звіром” та погроз розколу в православ’ї.

З опублікованого документу наразі виглядає так, що патріархи (зокрема російський Кирил) ідуть на зближення православних з Ватиканом в об’єднання, де першість матиме Папа. Якщо  не  реальну, то, хоча б, теоретичну. Реальних перешкод в догматиці цьому нема. Екуменічний рух, який дещо сповільнився в результаті реакції на Баламандську унію 1993 року, знову “пішов вгору” і розділені протягом тисячі років православ’я і католицизм, схоже, ще на крок наблизижаються до об’єднання.

Опубліковано: http://infoporn.org.ua/materials/articles/Pravoslavni_viznayut_primat_Papi/41534

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , . Bookmark the permalink.