Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2099mezkal Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби Місто розташоване в горах на висоті десь півтора кілометри. З усіх боків воно оточене гірськими пасмами. В навколишніх горах ростуть ліси височенних кактусів-канделябрів і зарослі агави, з якої женуть славетний мецкаль – щось середнє між самогоном і коньяком з неприємним запахом.

Вечірньо-нічне життя в Оахаці вирує. Складається враження, що увечері все місцеве населення вибирається на zocalo – центральну площу міста, і гуляє в спільному ритмі, неначе один цілісний різнокольоровий організм.

DSC 2250zocalo Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2040kolyory Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби  У тісних лабіринтах мощених старою бруківкою вуличок – безліч музеїв, галерей та крамниць місцевих майстрів. Вуличне мистецтво квітне – скрізь графітті, дуже кольорові й життєрадісні, як, зрештою, і самі мексиканці. На базарах можна купити практично будь-що: казкові вироби місцевих майстрів, невідомі українцю фрукти, картини мексиканських художників, знахарські трави…

DSC 2102grafiti Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2132dios Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Чим мене вразили базари, так це способом продажу полуниці. Її продають не як у нас – відрами-банками, а акуратно викладають рядками, ягідка до ягідки.

DSC 2195berris Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Вулиці веселять різноманітністю форм та кольорів – будинки перважно старі, багатьом по кілька століть, фарбовані в яскраві барви. Біля церков зі стінами півтораметрової товщини (Оахаку кілька разів руйнували землетруси) туляться мистецькі бутіки, пекарні, двері незрозуміло-куди, за важкими стінами часто можна знайти приховані дворики… Ось магазин нижньої білизни плавно перетікає в секс-шоп, наступні двері – пункт обміну шприців організації по боротьбі з ВІЛ/СНІДом, далі стіна будинку без видимих вікон-дверей вся розмальована психоделічними сюжетами…

Соціалізм в місті, як і в штаті, в цілому процвітає. Часто має радикальні вияви, як-от Народна Революційна Армія – ліва партизанська організація, яка прокинулась від довгої сплячки в 2007-му. В тому році вони підірвали американський супермаркет та банк в самому місті. Далі – напад на в’язницю в сусідньому Чіапасі, підрив двох газопроводів, що призвів до зупинки 90 заводів національної компанії Petroleos Mexicanos (PEMEX). НРА була сформована ще в 1995 році з об’єднання чотирнадцяти збройних, як в нас сказали б, „партизанських”, угруповань, котрі поставили собі за мету скинути уряд та збудувати соціалізм в Мексиці. В 1996-му група здійснила низку нападів на військові бази, після чого довгий час не подавала ознак існування.

DSC 2125revolucion Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби   Є в Оахаці й більш мирні прояви прагнення населення до соціалізму – наприклад, постійні страйки студентства Автономного Університету Беніто Хуареса. Капіталізм пов’язується не так зі способом ведення економіки, як з американцями. Їх тут називають не інакше, як грінго, і дуже не люблять: одна з головних вулиць називається Ninos Heroes de Chapultepec – в пам’ять про кадетів, які загинули, обороняючи якийсь військовий об’єкт від передових частин американської армії. Обороняли вони його попри наказ командування здатися і капітуляцію регулярних армійських підрозділів в тому районі. Загалом історія дещо нагадує наш міф про полеглих під Крутами.

Серед антропологів, релігієзнавців та фанатів „розширення свідомості” Оахака відома тим, що, попри всезагальну християнізацію, католицизм тут переплітається з місцевою, ще доколумбовою (і „докортесовою”) релігійною практикою. Величні собори в колоніальному стилі збудовані часто з каміння колишніх ацтекських будівель. Серед населення досі популярні ритуали з „магічними грибами”, яких в цьому ареалі дуже багато. „Грибна” культура ясраво виражена і в унікальному мистецтві Оахаки, цілком самобутньому та відмінному від будь-якого регіону Мексики. Фантастичні істоти, що мешкають в місцевому астралі і втілюються в народних витворах, захоплюють не лише грінго, а й поціновувачів шаманських культур з усього світу. Можливо, з цією культурою пов’язане й специфічне веселе ставлення мексиканців до смерті – в мистецтві й народних виробах постійно танцюють і переплітаються скелети, кістки, черепи, різноманітні святі….

DSC 2253sobor Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2255adameva Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Недалеко від Оахаки знаходиться селище Ель Туле. Воно нічим не примітне, за винятком того, що там живе найбільша в світі біомаса – дерево роду ahuehuete (вид кіпарису) з периметром в 58 метрів і масою понад 600 тон.  Дійсно, нічого більшого ніколи не бачив – дерево неймовірно велике. Таке враження, ніби зрослося кілька стовбурів, але це насправді одна рослина. Місцеве плем’я запотеків має легенду, що дерево посадив жрець ацтекського бога бурі Ечекатля на священому місці півтори тисячі років тому. В 17 столітті на „місці сили” біля дерева збудували пов’язану з ним церкву римо-католики. А зараз Дерево є чи не єдиним заробком села – подивитися на нього з’їзжаються маси туристів, підійти до дерева коштує на наші гроші пару гривень.

DSC 2058tule Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2061tule1 Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Попри попередження про певну небезпеку, яку Оахака несе для „диких” туристів, в цьому місті сталася пригода, яка для мене назавжди перевернула насаджувані в США стереотипи про мексиканців. Я банально загубив кредитку з грішми. Заблокувати її було проблематично, адже для цього потрібно було дзвонити кудись в Штати. Водночас, наростала параноя, адже Путівник попереджав, що в Мексиці білим грінго треба особливо остерігатися крадіжок карток і якомога рідше ними розплачуватися, а знімати кеш лише в банках. Картку так і не знайшли, вже треба було їхати. Причапали на автостанцію з думкою блокувати кредитку, як тільки дістанемося до більш дружнього до туристів міста. Автобус добре запізнювався (як ми потім зрозуміли, це в Мексиці цілком нормально).

Чекаючи на транспорт десь в незрозумілих темних дворах, де зупинявся автобус другого класу, я на всяк випадок зазирнув у віконце місцевої каси спитати, чи взагалі туди я прийшов. Чоловік з віконця щось мені відповів, а далі дістав мою картку і щось затарабарив. Іспано-англійським міксом я спробував пояснити, що картка-таки моя і хочу її назад. Після півхвилинної комунікації, супроводжуваної „буено” і „граціас” та потоками посмішок і недекодованого іспанського дискурсу, картка повернулася в мій гаманець. Нічого знято з неї не було. Як вона в ту касу потрапила… того ніхто не знає.

У вищезгаданому нічному автобусі другого класу на Палєнку зіткнулися із ще одним проявом „мексиканськості” – щоб показати наявним на борту білим грінго, що і в Мексиці борються з тероризмом і дбають на безпеку пасажирів, нас всіх, показово, не питаючи ніякої згоди, зняли на відеокамеру. Це виглядало настільки кумедно, що не виникло жодного бажання сперечатися чи доводити своє право на приватність – знімали нас дуже урочисто, старанно і з виглядом надзвичайної турботи про безпеку – нехай білі туристос думають, що і ми знайомі з найновішими технологіями забезпечення security на транспорті.

Далі буде…  Славко Агеєв

DSC 2046condomeria Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2100koni Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2133velo Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2176pineaple Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2182bazar Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2196ether cratur Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2032cruz Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2221metzcal Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2239 Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2241 Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2258dura Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Місто розташоване в горах на висоті десь півтора кілометри. З усіх боків воно оточене гірськими пасмами. В навколишніх горах ростуть ліси височенних кактусів-канделябрів і зарослі агави, з якої женуть славетний мецкаль – щось середнє між самогоном і коньяком з неприємним запахом.

DSC 2099mezkal Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Вечірньо-нічне життя в Оахаці вирує. Складається враження, що увечері все місцеве населення вибирається на zocalo – центральну площу міста, і гуляє в спільному ритмі, неначе один цілісний різнокольоровий організм.

DSC 2250zocalo Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2040kolyory Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

У тісних лабіринтах мощених старою бруківкою вуличок – безліч музеїв, галерей та крамниць місцевих майстрів. Вуличне мистецтво квітне – скрізь графітті, дуже кольорові й життєрадісні, як, зрештою, і самі мексиканці. На базарах можна купити практично будь-що: казкові вироби місцевих майстрів, невідомі українцю фрукти, картини мексиканських художників, знахарські трави…

DSC 2102grafiti Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2132dios Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Чим мене вразили базари, так це способом продажу полуниці. Її продають не як у нас – відрами-банками, а акуратно викладають рядками, ягідка до ягідки.

DSC 2195berris Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Вулиці веселять різноманітністю форм та кольорів – будинки перважно старі, багатьом по кілька століть, фарбовані в яскраві барви. Біля церков зі стінами півтораметрової товщини (Оахаку кілька разів руйнували землетруси) туляться мистецькі бутіки, пекарні, двері незрозуміло-куди, за важкими стінами часто можна знайти приховані дворики… Ось магазин нижньої білизни плавно перетікає в секс-шоп, наступні двері – пункт обміну шприців організації по боротьбі з ВІЛ/СНІДом, далі стіна будинку без видимих вікон-дверей вся розмальована психоделічними сюжетами…

 

Соціалізм в місті, як і в штаті, в цілому процвітає. Часто має радикальні вияви, як-от Народна Революційна Армія – ліва партизанська організація, яка прокинулась від довгої сплячки в 2007-му. В тому році вони підірвали американський супермаркет та банк в самому місті. Далі – напад на в’язницю в сусідньому Чіапасі, підрив двох газопроводів, що призвів до зупинки 90 заводів національної компанії Petroleos Mexicanos (PEMEX). НРА була сформована ще в 1995 році з об’єднання чотирнадцяти збройних, як в нас сказали б, „партизанських”, угруповань, котрі поставили собі за мету скинути уряд та збудувати соціалізм в Мексиці. В 1996-му група здійснила низку нападів на військові бази, після чого довгий час не подавала ознак існування.

DSC 2125revolucion Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Є в Оахаці й більш мирні прояви прагнення населення до соціалізму – наприклад, постійні страйки студентства Автономного Університету Беніто Хуареса. Капіталізм пов’язується не так зі способом ведення економіки, як з американцями. Їх тут називають не інакше, як грінго, і дуже не люблять: одна з головних вулиць називається Ninos Heroes de Chapultepec – в пам’ять про кадетів, які загинули, обороняючи якийсь військовий об’єкт від передових частин американської армії. Обороняли вони його попри наказ командування здатися і капітуляцію регулярних армійських підрозділів в тому районі. Загалом історія дещо нагадує наш міф про полеглих під Крутами.

 

Серед антропологів, релігієзнавців та фанатів „розширення свідомості” Оахака відома тим, що, попри всезагальну християнізацію, католицизм тут переплітається з місцевою, ще доколумбовою (і „докортесовою”) релігійною практикою. Величні собори в колоніальному стилі збудовані часто з каміння колишніх ацтекських будівель. Серед населення досі популярні ритуали з „магічними грибами”, яких в цьому ареалі дуже багато. „Грибна” культура ясраво виражена і в унікальному мистецтві Оахаки, цілком самобутньому та відмінному від будь-якого регіону Мексики. Фантастичні істоти, що мешкають в місцевому астралі і втілюються в народних витворах, захоплюють не лише грінго, а й поціновувачів шаманських культур з усього світу. Можливо, з цією культурою пов’язане й специфічне веселе ставлення мексиканців до смерті – в мистецтві й народних виробах постійно танцюють і переплітаються скелети, кістки, черепи, різноманітні святі….

DSC 2253sobor Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2255adameva Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Недалеко від Оахаки знаходиться селище Ель Туле. Воно нічим не примітне, за винятком того, що там живе найбільша в світі біомаса – дерево роду ahuehuete (вид кіпарису) з периметром в 58 метрів і масою понад 600 тон.  Дійсно, нічого більшого ніколи не бачив – дерево неймовірно велике. Таке враження, ніби зрослося кілька стовбурів, але це насправді одна рослина. Місцеве плем’я запотеків має легенду, що дерево посадив жрець ацтекського бога бурі Ечекатля на священому місці півтори тисячі років тому. В 17 столітті на „місці сили” біля дерева збудували пов’язану з ним церкву римо-католики. А зараз Дерево є чи не єдиним заробком села – подивитися на нього з’їзжаються маси туристів, підійти до дерева коштує на наші гроші пару гривень.

DSC 2058tule Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2061tule1 Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Попри попередження про певну небезпеку, яку Оахака несе для „диких” туристів, в цьому місті сталася пригода, яка для мене назавжди перевернула насаджувані в США стереотипи про мексиканців. Я банально загубив кредитку з грішми. Заблокувати її було проблематично, адже для цього потрібно було дзвонити кудись в Штати. Водночас, наростала параноя, адже Путівник попереджав, що в Мексиці білим грінго треба особливо остерігатися крадіжок карток і якомога рідше ними розплачуватися, а знімати кеш лише в банках. Картку так і не знайшли, вже треба було їхати. Причапали на автостанцію з думкою блокувати кредитку, як тільки дістанемося до більш дружнього до туристів міста. Автобус добре запізнювався (як ми потім зрозуміли, це в Мексиці цілком нормально).

 

Чекаючи на транспорт десь в незрозумілих темних дворах, де зупинявся автобус другого класу, я на всяк випадок зазирнув у віконце місцевої каси спитати, чи взагалі туди я прийшов. Чоловік з віконця щось мені відповів, а далі дістав мою картку і щось затарабарив. Іспано-англійським міксом я спробував пояснити, що картка-таки моя і хочу її назад. Після півхвилинної комунікації, супроводжуваної „буено” і „граціас” та потоками посмішок і недекодованого іспанського дискурсу, картка повернулася в мій гаманець. Нічого знято з неї не було. Як вона в ту касу потрапила… того ніхто не знає.

 

У вищезгаданому нічному автобусі другого класу на Палєнку зіткнулися із ще одним проявом „мексиканськості” – щоб показати наявним на борту білим грінго, що і в Мексиці борються з тероризмом і дбають на безпеку пасажирів, нас всіх, показово, не питаючи ніякої згоди, зняли на відеокамеру. Це виглядало настільки кумедно, що не виникло жодного бажання сперечатися чи доводити своє право на приватність – знімали нас дуже урочисто, старанно і з виглядом надзвичайної турботи про безпеку – нехай білі туристос думають, що і ми знайомі з найновішими технологіями забезпечення security на транспорті.

Далі буде…

DSC 2046condomeria Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2100koni Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2133velo Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2176pineaple Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2182bazar Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2196ether cratur Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2032cruz Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2221metzcal Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2239 Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2241 Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

DSC 2258dura Подорожі Мексикою: Оахака – місто, де живе соціалізм та ростуть магічні гриби

Опубліковано: http://infoporn.org.ua/materials/articles/Oahaka_%E2%80%93_misto_de_zhive_sotsializm_ta_rostut_magichni_gribi_+_fotoreportazh/44149

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , . Bookmark the permalink.