Подорожі Мексикою: Меріда – столиця нащадків майя

51FD331 1 Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майяСьогодні Меріда – столиця і культурний центр штату Юкатан, в якому вирує життя, народжуються мистецькі напрями, придумуються нові ідеї і постійно щось відбувається. Екзотична культура майя, яку завойовникам так і не вдалося знищити, знайшла в Меріді можливості для стрімкого й незвичайного розквіту, перетворивши місто в один з найпотужніших культурних та інтелектуальних осередків Мексики. Тут найнижчий в країні рівень злочинності. Сюди тікає інтелігенція з перенаселеного брудного Мехіко-сіті. 

DSC 0484santaanna Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

Після захоплення іспанцями Меріда відразу отримала особливий статус – управління здійснювалося напряму з Іспанії (а не з Мехіко, як майже вся захоплена конкістадорами територія в Північній Америці) і з того часу вирізнялася незалежністю і унікальною мішаниною католицького й аборигенного способів життя.

DSC 0682dzvinytsya Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

Зараз населення сягає семисот тисяч нащадків майя та іспанців, змішаних у всіх можливих комбінаціях і пропорціях. Усі мешканці проводять час на вулиці, на свіжому повітрі, складається враження, що вдома мерідіани чи мерідяни лише сплять і снідають.

DSC 0630 Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

DSC 0649lyudy Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

У тропічному місті постійні дійства – концерти, карнавали, театральні вистави прямо на вулицях, ярмарки, танці. Незвично бачити стільки життєрадісних людей, які ненапряжно існують, нікуди не поспішають, не зігнені вантажем щоденних “хоботів” заради біовиживання. Помірні ціни і недовгий робочий день залишають людям достатньо часу й ресурсів для творчості і участі в різноманітних вуличних дійствах.

DSC 0588cow Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

Як і по всій Мексиці, в Меріді помітні різкі соціальні контрасти –за квартал від сучасних готелів стоять напіврозвалені величні будинки кількасотрічної давності, кварталом далі – замурзані хатки з ознаками крайньої бідності – все в яскравих фарбах.

DSC 0545 Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

DSC 0543 Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

DSC 0595babyweb Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

Культура – відверто гедоністична й позитивна. Мабуть, тому що людям добре – всі розслаблені, легко й багато спілкуються, працюють мало і не напружуючись, обов’язково сієстують. Вулиці й будинки сперечаються поміж собою в яскравості фарб. На вихідні  – культурна мішанина – сюди звозять вироби з усього півдня Мексики. У певний помент ми натрапили навіть на вишиванки – такі ж як українські. Навіть узори, немов з України, але місцеві пояснили, що це древні узори юкатеків, які вишивають протягом вже сотень років – може майя також нащадки трипільської культури чи аріїв і їх можна включити в міфологію українського націоналізму? Як одне з загублених Мойсеєм в пустелі колін народу ізраїльського?

DSC 0711web Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

DSC 0715car Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

Вистави, карнавали, танці, незрозумілі туристам ритуали відбуваються поміж прекрасної колоніальної архітектури – величні собори й церкви, побудовані на місцях релігійних споруд майя, похмурі будинки іспанської знаті…

Мені в Меріді дуже сподобався зоопарк. Попри те, що Меріда – лише столиця штату, зоопарк у ній досить великий, цікавий, і, що не менш важливо, безплатний. Звірі добре доглянуті і виглядають не особливо змученими життям. На вході грошей не беруть. Утримання тварин фінансує мерія міста. (Нагадаю, в Києві, за не кращу „експозицію з замордованими тваринками” платимо 15 грн).

Вночі столиця Юкатану видається спокійнішою, ніж Київ, не кажучи вже про міста Східної України. Хоча навколо все чуже, почуваєшся у безпеці, – люди впевнено пересуваються містом, схоже, що навіть місцеві дівчата і схиблені на security американські туристи не бояться самі ходити темними вулицями Меріди.

Мексиканці дуже доброзичливі, хоча білій людині (апріорі багатому туристу) скрізь намагаються щось продати – пояснюєм, що ми не gringo, а бідні білі з далекої слов’янської країни. – Як не дивно „Укранію” всі знають. Мабуть, у них географію в школі викладають.

DSC 0701 Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

Гамаки майя – свого роду символ розслабленої культури. Гамаки намагаються впарити туристам на кожному кроці. Коли відмовляєшся купити гамак, на тебе дивляться в повному шоці – як можна не хотіти купити таку потрібну в господарстві річ? Один з продавців жваво описуючи переваги своїх гамаків, пояснив, що майя роблять все що завгодно на гамаках і, особливо, це – тут нащадок майя задоволено підморгнув. А в хостелах і довідниках туристам обов’язково пропонують довгі списки порад як правильно вибрати справжній майянський гамак і не попастися на дешеву підробку.

Вуличний піар ремісників базується на темі бідних майя, які дуже постраждали від злих завойовників та диктаторів і яким треба допомагати, зокрема купуючи всілякі народні вироби (до речі майя творять чудові тканини, посуд, всілякі „аксесуари”) і таким чином фінансово підтримувати місцеву культуру. Американці і європейці часто на це „ведуться”.

Ще одним елементом вдалого піару стала художниця Фріда Кало, яка приваблює туристів звідусіль. Завдяки відомому  фільму бренд міцно увійшов в життя населення – давно після смерті Фріда приносить прибутки у безлічі форм – від швидкорозпродуваних складів репродукцій, до альбомів, кульків з її автопортретами, в які продавці гордо пакують туристам проданий хлам.

DSC 0680frida Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

Мистецтва скрізь багато – на центральних вулицях безліч галерей на будь-який смак.   Переважає рослинна психоделія, життєрадісне, яскраве з насиченимим барвами, мистецтво сповнене краси життя і незрозумілої духовності.

Звиклим до київських галерей, переповнених песимістичною чорною мазнею, нам було незвично бачити світлі картини з шаманськими рослинними мотивами, веселі фарби й радісні емоції, рослинний постсюрреалізм, а також видимий рух мексиканських митців кудись. Куди – не знаю, але після Меріди розумію, що набори темних смуг з претензією на хардовий пост-пост-модерний екзистенціалізм не скрізь так радо вітається, як в Україні.

DSC 0614dytya Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

DSC 0612art Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

DSC 0536art Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

DSC 0497 Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

Місцева їжа, попри гостроту, подобається. Вона часто готується прямо на вулицях на відкритому вогні. Санітарія сумнівна, але дуже смачно. З кафешками щастить раз-на-раз: скрізь гарно годують, але очікування обслуговування іноді розтягується надовго. Поспішати тут не вміють.

DSC 0562pan Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

DSC 0561 Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

DSC 1027mexwoman Подорожі Мексикою: Меріда  столиця нащадків майя

Поселилися ми в хостелі з вампірами. Трапилось це так: приїхали з Канкуна нічним автобусом другого класу (так дешевше) і опинились на автобусному терміналі Меріди десь о третій ранку. Іти шукати житло серед ночі в абсолютно незнайомому місті якось не хотілося. Вирішили докуняти на автовокзалі. У певний момент на нас накинувся дивний джентльмен та спробував вступити в комунікацію. Основна маса мексиканців (навіть працівники аеропортів та авіакомпаній) англійською не володіють – жаркий клімат не надихає на складні зусилля на кшталт вивчення мов. Однак настирливий і водночас галантний підстаркуватий джентльмен перепробував іспанську, французьку, німецьку перш ніж „увімкнути” цілком пристойну англійську якою й порозумілися.

Будинок, куди пан Рауль привіз наловлені на нічному вокзалі тіла, водночас налякав і зацікавив – метрової товщини стіни, стелі в 4-5 метрів висотою, внутрішній дворик з вівтарем родового святого… На другому поверсі, куди нас поселили, окрім ігуан було знайдено мішечок з часником, що висів прямо над входом. Єдина розумна гіпотеза навіщо він тут висить була така: господар явно вампір, і таким чином намагається вберегти себе від спокуси покуштувати своїх гостей. Тим більше, що його тубільний прислужник Хуаніто увесь час ходив з великою хусткою на шиї…

Меріда, попри переповненість найрізноманітнішими людьми й подіями, залишає враження єдиного суперорганізму, який дивним чином поєднує в одну істоту місцевих мешканців, природу, архітектуру. Здається, що і люди, й будинки, і вітер, –  всі живуть в одній системі, в єдиному шаленому ритмі постійних змін. У будні ритм помірний, а на вихідні все місто перетворюється в єдиний карнавал, який складається з безлічі окремих маленьких карнавальчиків, яким вдається резонуватися один з одним. Місто живе своїм древнім духом, який змушує різноманітні групки людей несвідомо діяти як частинки одного великого дійства.

Опубліковано: http://infoporn.org.ua/materials/articles/Podorozhi_Meksikoyu_stolitsya_nashchadkiv_mayya/42840

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , . Bookmark the permalink.