Феномен фейкових цитат і афоризмів

pseudoSkovoorda Феномен фейкових цитат і афоризмів
Коли фб-стрічка видала цей «мотиватор», я засумнівся – ну не міг Сковорода такого казати, бо жив десь в Слобожанщині, української ідентичності майже не мав, і був, по-суті, добрим пацифістом, але для перевірки цитатки я піключив знавців. Цитата з ймовірністю 99.99% – фейкова. Її поширюють різні ультраправі пабліки у ВК. Якби автор показав, у якому тексті Сковороди він знайшов такий заклик — це був би вияв інтелектуальної чесності, але він цього не робить. Пропаганда і мотиватори у час війни необхідні, але не треба їх робити через дупу і спотворювати уявлення людей про єдиного, по-суті, філософа нашої історії.

Цікавіша історія: якось моя дружина спекла пиріг, а він не вдався. Ми довго аналізували кулінарний процес і дійшли до висновку, що у всьому винуватий новий рецепт, з першої у видачі гугла сторінки.

Зацікавившися феноменом, ми з подивом взнали, що в інтернеті є величезна кількість рецептів, які не працюють і безліч людей, які публікують, перепощують і всіляко поширюють неправильні рецепти найрізномантінших страв. Чи це чорний маркертинг, чи змова злих домогосподарок (у цьому питанні голосую всіма кінцівками за конспірологію), —  хтозна, але явище досить масове.

Інший випадок: моя подруга запостила цитатку з чимось «духовно надихаючим», підписану Лао-Цзи. Колись у студенські роки довелося старанно готуватися до семінару по Дао Де Цзину, і досі приблизно пам’ятаю філософію і світогляд трактату. Цитатка була явно з іншої епохи. Дао Де Цзин – найкоротший віроповчальний текст з релігійного спадку давнини і наукових перекладів на російську всього кілька, тому перевірка багато часу не займає. Фрагменту чи чогось подібного так і не знайшлося.

Після цього став уважніше ставитися до «цитат вєлікіх», які деякі персонажі перепощують без перевірки, або рендомним публікатором яких іноді прикрашають сайтики. Деяка частина цих цитат однозначно фейкові – авторам приписують те, чого вони не писали, після чого їх перепощують всі, кому не ліньки, і фейкова цитата переможно шириться просторами інтернету. Мабуть, цитат, підписаних Буддою, які не зустрічаються в жодній оригінальній сутрі, вже не менше, ніж канонічних. І це лише в російськомовному інтернеті.

В англомовному інтернеті ця біда теж є. Популярні автори, яким приписують все, що завгодно: Sir Richard Branson, Mark Zuckerberg, Steve Jobs, Sir Winston Churchill, Thomas Edison…

Який відсоток цитат в інтернеті – несправжні, відверто приписані, результати паскудного рерайту чи поганих перекладів між кількому мовами, сказати не можу навіть приблизно (самому цікаво) але феномен є.

Гугління виявило, що крім фейкових цитат і афоризмів, є цілі генератори цитат, якими користуються рерайтери, сервіси, які правлять цитати і т.п. Коротше, пєлєвінського “доводчика”, для тих хто пише, не тре чекати п’ять століть, він вже поруч. І готовий генерувати гігабайти неякісного контенту.

Приписані людям, що їх не казали, афоризми можна сприймати як постмодерну мережеву гру у збільшення хаосу, але як на мене – творення і перепост дивних цитат без перевірки – однозначно приносить погану карму, бо викривлює уявлення про «вєлікіх жертв бездумного цитірування» і, відповідно, призводить до дурнішання людства.

З.І. Поки це все писав, стрічка підкинула світлину “кіборга” з цією ж цитатою – такі заклики, звичайно, надихають на боротьбу з москалями, але за що так Григорія Савича?

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , . Bookmark the permalink.