Давиденко С. Лінгвофріки як нове підґрунтя російських ідеологічних маніпуляцій

6ef00e6287eb93b75aea9317b5a2a31ea12ab800 Давиденко С. Лінгвофріки як нове підґрунтя російських ідеологічних маніпуляційЄ такі люди – лінгвофріки. На перший погляд вони нешкідливі: усього лише вірять, що Росіяни – найдревніший нарід на Землі, а російська мова – прамова людства. І нічого б страшного, якби останнім часом їхні ідеї не почали набувати широкої популярності (в тому числі й в Україні) і не стали лягати в основу неофашиських і відверто екстреміських ідеологій.

Основна ідея лінгвофріцтва – на основі дослідження мови знайти і передати непосвяченим сакральні істині, сховані у словах російської мови. А також – знання про первинність російської мови і російської цивілізації на планеті Земля.

Один з найкрасномовніших прикладів того, як це працює: береться слово “этруски” (племена, культура яких лягла в основу римської) – розбивається на “эт” і “русски”, після чого робиться сенсаційне розкриття втраченої (“официальная история умалчивает”) істини, що етруски – это ж русские. І саме русская цивілізація лягла в основу римської.

Або береться англійське слово girl (дівчина). Методом заглядання у найпоширеніший в інтернеті словник англмови робиться висновок, що “у себя на родине слово происхождения не имеет”. Потім ще деякий час розмірковують, шукають російські слова, які звучать подібно. І – бінго: “В древнерусском было замечательное слово, которым называли юных особ – ГоРЛица”! Загадку походження і запозичення girl з російської розгадано.

Можливі й значно складніші побудови: М. Задорнов в одній зі своїх проповідей доводить, що англійське business походить від російського “без носа”.

Попри очевидний для будь-кого з гуманітарною освітою ідіотизм таких умовиводів, є певна категорія людей, які в це вірять. Згадаймо доброго доктора Геббельса: “щоб завоювати любов народних мас, кажіть їм найбезглуздіші і найгрубіші речі”. І піпл, давлячи приховане відчуття власної неповноцінності і гарячково шукаючи підтверджень власної унікальності, хаває.

Лінгвофріки дуже люблять усі слова, в яких трапляється словосполучення РА, типу РАдость. Єгипетський бог РА пішов від якогось РАссєйського, і РА, яке трапляється в деяких словах – вказівка на відголосок цього знання. Слово “сРАть” з такої точки зору значить “бути з богом РА”.

Особливо старається фрікодоктор Російської Академії наук Чудінов: сей дослідник відкрив і “науково довів”, що китайська мова пішла від російської. І начхати, що “китайської мови” не існує, а в Китаї спілкуються купою діалектів, часто незрозумілих мешканцям віддалених провінцій.

Останнє відкриття Чудінова зовсім чудернацьке – “русский язык был тем самым единым языком, о котором в Библии писали, что был один язык до построения Вавилонской башни”. Інше наукове світило доводить, що Адам і Єва розмовляли… ну, ви вже зрозуміли, якою мовою.

Головні принципи лінгвофріцтва

Ось кілька головних принципів лінгвофріцького методу дешифровки іншомовних і російських слів, давніх написів, віднайдення “прихованого” смислу топонімів та інших мовних ігор:

– голосні не мають значення, при пошуку суті слова їх можна (за бажанням інтерпретатора) брати або не брати до уваги, чи довільно змінювати на подібні;

– написання важливіше, ніж звучання – лінгвофріки вважають, що багато слів виникло через те, що хтось колись неправильно прочитав російські слова;

– обернене прочитання: у словах інших мов, особливо тих, що читаються справа наліво, можна знайти зворотне прочитання російських слів;

– повне ігнорування морфології. А навіщо вона взагалі потрібна?..

Розбираючи слова згідно цієї з цією методою, дійсно доходиш до дивних висновків. Будь-яке слово будь-якої мови- звісно, за наявності фантазії – можна прослідкувати до його російських витоків.

Наприклад, “славянин” позначує насправді того, хто “славить ян і інь”. І лінгвофрікам байдуже, що концепції інь та ян зʼявилися як мінімум за два тисячоліття (а скоріш за все – значно давніше) до виокремлення російської мови.

Або “самурай” значить “сам у рай”: сам, значить, у рай вирушає, коли робить харакірі.

“Нация” значить “наш он”. А “еврей” – не інакше як викревлене “арий”. Це, звісно ж, не може не приводити до висновку (прихованого, звісно ж, істориками і урядами), що російсько-арійська цивілізація – найпервинніша. А битва на Курукшетрі 5000 років тому, яка описується в індійській Махабхараті – це насправді розповідь про битву характерників у Волго-Обському басейні. І це, без сумнівів, стає зрозумілим, якщо “порівняти” звучання деяких топонімів Махабхарати з сучасними російськими.

Вчені-лінгвісти донедавна на переймалися спростуванням “трудів” лінгвофріків. Мабуть, з тієї ж причини, що лікарі не спростовують тексти “знімателів пристріту”. А даремно.

Перегляди записів популяризаторів лінгвофріцтва на Ютюбі сягають десятків і сотень тисяч. А лінгвофріцька література штампується в Росії шаленими тиражами, і досягла сукупної кількості вже в кілька сотень тисяч примірників.

Лінгвофріків почали помічати після того, як в їхні ряди навернувся відомий сатирик Задорнов, а саєнтолог Стріжак зняв в прямому смислі “культові”для значної частини росіян, що з’їхали з глузду, фільми “Игры Богов”. Сюжети з доведеннями факту, що русский язык – самый древний на земле, і саме росіяни збудували єгипетські піраміди, на ура публікують видання типу Комсомолки і показують російські провінційні телеканали.

Особливо багато лінгвофріків у Москві, Сибіру та їхній цитаделі — місті Омськ, який лінгвофріки іменують Асгардъ, всіляко намагаючись наголосити твердий знак вкінці. Однак, останнім часом лінгвофріцтво поширилося не лише в Росії , а й серед схильної до всіляких “езотерик-з-Ютюба” російськомовної молоді в Україні. Характерно, що, на відміну від російського, українське лінгвофріцтво (найвідоміше своїми теоріями про те, що завойовник Аттіла – це українець Гатило) давно сумирно померло, і лише зрідка згадується хіба вже зовсім юними й дурними свободівцями.

Збентежені від такого наступу лінгвісти вже не могли гордо ігнорувати цю ахінею (прикметно: один з політичних тлумачів і популяризаторів лінгворфріцтва зветься А.Хінєвич), і схаменулися. Адже люди, а, особливо, довбослави, масово вірять у подібні нісенітниці. А потім ці нісенітниці лягають в основу політичних і псевдорелігійних ідеологій.

І розгубилися доблесні учоні мужі. І не знали, що робити. Дивитися їх на Ютюбі ніхто не хоче. Та й справді: кому цікаво слухати людину, яка знає пару десятків мов і може проводити між ними паралелі. Адже це довго й нудно, і треба напружуватися, щоб розібратися у якихось “коренях”, “суфіксах”, “префіксах”… Муть, коротше.

Наука втрачає авторитет на всіх фронтах. Однак “наука наук”, лінгвістика, в силу своєї складності, ніби трималася осторонь і не піддавалася атакам дилетантизму. Тепер виникла загроза й для “цитаделі”, яка, здавалося, могла, навіть не помічаючи, витримати будь-який удар шарлатанства. Вченим є над чим замислитися. Тим більше, що деякі лінгвофріки мають цілком справжні дипломи кандидатів і докторів фіз-мат наук.

Біда саме в тому, що ці мовні ігри в слова не лише наповнюють гонорарами кишені проповідників лінгвофріцтва (типу Задорнова). Вони ще й беруться на озброєння націонал-шовіністами типу Трьохлєбова і Хінєвича, які отримують десятину зі своєї пастви (ці поважні панове примудрилися створити релігію на основі лінгвофріцтва).

Лінгвофріцтво і політика

Російська влада ставиться до лінгвофріцтва поблажливо: з одного боку, не підіймає його до якихось висот і визнання (лінгвофріцтво і його логічні наслідки суперечать русскому православію). З іншого ж, усіляко заохочує його на народному рівні. Малоосвіченому населенню політичні наслідки лінгвофріцтва типу “истоки всей европейской цивилизации – в России, которая на нашей планете была первой и мощной державой с развитой культурой, наукой, промышленностью” допомагають вірити в обраність і месіанство. А значить – і правлячий режим.

З іншого боку, путінізм, схоже, вирішив використовувати лінгвофріцтво й інакше. На сьогодні одна з найважливіших функцій лінгвофріків в ідеологічній системі ФСБ РФ – створення популярно-доступного псевдонаукового матеріалу для використання у нових міфологічних системах, типу російського неофашизму і неоязичництва, навʼязування цієї ахінеї молоді.

Лінгвофріцтво і псевдорелігійні системи, які беруть його за основу своїх ідеологій, перетворилися на проект ФСБ. Остання готує альтернативну ідеологію для охоплення тих, хто розчарувався в русском православії.

Усе це стало зрозуміло після показового судового процесу проти згаданого гуру лінгвофріцтва і неоязичництва А.Хінєвича. Гуру “прокатали” за статтею “екстремізм і розпалення міжнаціональної ненависті”, чим він дійсно займався. Прокатали, однак, дуже мʼяко, і невдовзі після вироку Хінєвича без зайвого шуму відпустили. Таким чином, гуру отримав погони “мученика” – після чого його авторитет і паства значно зросли.

Джерело: Інфопорн

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , . Bookmark the permalink.