Давиденко С. Довбославіє головного мозку

a40b4bafc41961a18b718d48c76751ecd3026682 Давиденко С. Довбославіє головного мозкуДовбославіє – це псевдорелігійна ідеологія, популярна як у російських фашиків, так і серед багатьох молодих мешканців України. За своїм характером ця ідеологія – проімперська, дико антисемітська і антиправославна. Її легенда полягає у тому, що славянє (русскіє) 1,5 млрд років тому прилетіли сюди з Великої Ведмедиці. Усі інші раси прилетіли пізніше, з дозволу русскіх – і тому вони повинні поважати і слухатися русскіх.

Довбослави переважно займаються тим, що вітають сонце й один одного відомим гітлерівським жестом піднятої правої руки (зігою) та махають свастиками (які називають “коловратами”). Особливо радикальні закликають бити жидів та інших інородців і, як то у них заведено, спасать Рассєю. Правовірні справно платять десятину волхвам, а надто схильні до езотерики – іще й великі гроші за семінари й ретріти пророків довбославія, де їх вчать таємним знанням і благоРАзумію.

Довбославіє поступово набуває популярності в Рашці, особливо в Москві та Сибіру. Його “вєдуни” активно опановують проповідь через інтернет. Одягнених у довгі вишиті сорочки і підперезаних поясами з ножами молодиків можна зустріти навіть у московському метро у дні неоязичницьких свят. Що характерно, міліція їх не чіпає.

Насправді, “довбослави” – це назвисько, яким інтернет-спільнота нагородила представників новітньої релігійної організації, яка зветься “Древнерусская Инглиистическая Церковь Православных Староверов-Инглингов”. Попри заявки на відродження справжнього язичництва давніх (русскіх) слов’ян, стосунку до нього, як і до православних чи старовірів, майже не мають.

Зовні все виглядає дуже гарно: під час обрядів іглинги (засновник чомусь вирішив, що лінію передачі таємних знань треба вивести з назви древньої скандинавської династії) хрестять лоб давнім двопальцевим методом тільки справа наліво.

Дев’ять основ їхнього вчення включають в себя просвіту, духовність, співчуття, покаяння, терпіння, миролюбивість, любов до ближнього, випробування і цілеспрямованість.

Трактування історії

Довбослави специфічно трактують історію – наприклад, святого Сергія Радонезького вважають волхвом. А совок, як і інші прояви російського імперства, хоч і потроху критикують, але всіляко виправдовують. З їхньої точки зору, РАдянський союз – союз РА-дості (РА у довбославів – назва бога Сонця, яку давні єгиптяни злямзили, звісно ж, з прарусскоїслов’янської мови).

Основні посянення свого розумнія історії бачать у висловлюваннях своїх гуру-з-Ютюба і двох вбивчих агрументах: “в истории об этом не говорится, но так было” і “правітєльства і офіциальная історія скривают”.

Образ ворога

Довбославіє не працює без ворога. Головний ворог довбославів – “тьомниє”, або ж “сєриє”. У них інша природа, ніж у людей, нема совісті, та й взгалі походять вони від всіляких ящірок, хоч і виглядають, як люди. Розумніші проповідники (типу Трьохлєбова) прямо не асоціюють їх з євреями, тільки натякаючи на це, а менш розумні прямо викривають “жидів, що п’ють русскую кровь”.

В.Путін у різних довбославів інтерпретується по-різному – або Путін вождь і свєтлий (у Лєвашова), або теж агєнт сєрих чи тьомних (у Трьохлєбова-Ахінєвича).

Основні плагіо-тексти і персонажі

Основні Тексти довбославів – “Велесова Книга” (підробка кінця ХІХ ст.) і “Славяно-арійскіє Вєди”. Схожість назв до Вед індуїзму потрібна для легітимації претензій славяно-арійства на давність паралелями з прадавнім санскритом. Але до Вед ці тести стосунку майже не мають (крім кількох елементів реферування і майже прямого плагіату). Майже дослівний плагіат виявляється і при порівнянні тексту “вєд” з скандинавською “Сагою про Інглінгів” та деякими легендами середньовічних тамплієрів.

Довбославна паства про плагіат не знає у силу вкрай низького рівня освіти (їхні вєдущі фокусуються на малоосвічених, зовсім молодих і зовсім літніх верствах населення). Першоджерел паства ніколи не читає – навіщо завдавати собі праці і вчити давні мови, чи продиратися через примітки академічних видань…

“Славяно-арійскіє Вєди” (САВ) – текст цікавіший. Написаний він буцім-то 40000 років тому на золотих пластинах, які за описом способу їх кріплення одна до одної підозріло (майже слово-в-слово) схожі на опис Джозефом Смітом пластин книги Мормона. Тільки пластини з Книгою Мормона, крім Сміта, бачили ще 12 апостолів-мормонів, а золотих пластин з “славяно-арійськими вєдами” їхній владика А.Хінєвич не показував нікому. Принаймні, він так стверджує. Пластини досі заховані або “по глухих селах”, де живуть старовіри-інглінги (науці до сьогодні такі села невідомі), або ж, А.Хінєвич недавно заапдейтив версію – “давньослов’янські мудреці їх заховали в невидимому світі”. Перше друковане видання вийшло з жахливими орфографічними помилками, наступні вже редагували люди з філологічною освітою, тому вони майже читабельні.

Порядку серед довбославів немає – вони ворогують між собою, а також з більш поміркованими неоязичниками інших угрупувань і православними.

Особливо колоритний типаж – Трьохлєбов. Харизматичний, довговолосий, з вилупатими очима, він “просвіщає” й “ізоблічає”, проповідує лінгвофріцтво і вчення про благо-РА-зуміє – явно взята з філософії санкх’ї “епістемологія”, куди “для годиться” вставлена верифікація знання через те, “як його розуміли наші предки”.

Взагалі, Предки – особливий фетиш довбославів. Род – головний бог. Перун – наш предок і бог з супермагічними силами. Він літав тут ті самі 40000 років тому на “вайтмані” (в індуїській міфології зустрічали “літаки”-вімани) і розповів “вєду Перуна”, щоб ми зараз її згадали і відроджували Славянські Общини.

Міфологія “билого вєлічія” – стержень слав’янської ідеології, через призму якої майстерно інтерпретують події сучасності. По-своєму прекрасна, наприклад, версія загибелі підводного човна “Курск” від того ж “вєдуна-вєдамана” Трьохлєбова: “Курск” потопив американський підводний човен, бо, мовляв, екіпаж висунув антиурядові гасла, і, мовляв, збунтувався проти уряду, і його, мовляв, за наказом темного Путіна загнали під американські торпеди і, тому, мовляв, ніхто не спішив рятувати екіпаж.

Роль лінгвофріцтва

Лінгвофріцтво, як ми недавно показали, відіграє особливу роль в ідеологічному підґрунті довбославія. Воно постачає “наукові докази” параісторичної шизні, якою довбослави охмуряють своїх адептів. Сьогодні слов’яно-арійство – величезна індустрія виготовлення псевдо-древніх текстів, псевдокультури і псевдорелігії.

Психологічні корені

Психологічні корені довбославія і, ширше, всього російського “славяно-арійства” виглядають досить небезпечно. Недаремно перша історична паралель, яка напрошується – те, що відбувалося в тридцятих роках ХХ ст. у Німеччині. А саме – розвиток інтересу до арійсько-язичницької традиції, захоплення псевдоісторією, міфологізація своєї “раси” як “вищої”.

І, знов-таки, пошук предків у завойовницькій, вищій, “арійській”, ведичній цивілізації, расові теорії походження від арійської начебто “нордичної” раси – довбослави активно використовують матеріали нациської пропаганди тридцятих, легко замінюючи індо-германців на славяно-арійців (під “славянами” ж мають наувазі русскіх або предків русскіх).

Поширення популярності фашизму й расизму серед російської молоді – явище дещо схоже на те, що К.Г.Юнг назвав “актуалізацією архетипу Вотана” у німців перед Другою Світовою.

У стані сучасної “російської душі”, особливо серед молоді – складна багатокомпонентна мішанина. Тут і комплекс національної образи, дещо подібний до того, що переживали мешканці веймарскої Німеччини, і когнітивний дисонанс між гордістю від насаджуваного владою імперського міфу і реаліями російського життя.

Тому арійські міфи падають в благодатний для проростання ґрунт.

Феномен довбославія, крім того, психологічно подібний до феномену літератури “попаданства”: компенсація суперечливої буденності міфами про билую вєліч предків. Набуває це в російському суспільстві часто гротескного і комічного вигляду, а в підсумку виникають різноманітні форми (а їх багато) “довбославія”. Кому цікаво, читаємо Юнга – він увесь цей феномен у свій час розібрав по шматочках.

Наведу лише кілька зовнішніх паралелей між діяльністю довбославів і ідеологів нацистської езотерики. Взяти хоча б “сенсаційні знахідки” на древніх каменюках “арійсько-нордичних написів”. Серед сучасних російських лінгвофріків цим займається маестро Чудінов, тільки його написи вже не про історичну роль германців, а про славяно-аріїв. “Рунічна символіка”, яка “мала укріпляти віру есесівців”, схожі на спроби довбославів відродити “руніцу” – гіпотетичне докириломефодіївське давньослов’янське письмо. Захоплення расизмом і расовою містикою – вище керівництво Третього Рейху було “поведене” на всіляких магіях праведичного і скандинавського походження; пошук містичної духовної місії німецької нації – більшість політиків були членами різномастих містичних орденів на кшталт Ordo Templi Orientis aбо Ананербе (що значило “Спадок Предків”). Тим самим зараз і займаються “інглинги-старовіри”. А сам архетип Вотана дуже подібний до “Перуна”.

Висновки

Кривава Гебня, звісно ж, тримає руку на пульсі. Підтвердження – контракції неофашиків (серед яких довбославів особливо багато – в політичній діяльності вони діють одностайно з ультраправими) під час останніх протестів у Росії.

Гебісти прекрасно знають, що створення мучеників – найкращий спосіб популяризації релігії. Саме цим пояснюється пара показових (і досить м’яких) вироків довбославам за статею про екстремізм. Ахінєвіча швидко випустили на свободу – а судовий процес і вироки якнайкраще сприяли притоку молоді в довбославні тусовки, поширенню лінгвофріцтва і завоюванню ними медіауваги. Серед неоязичницької молоді в Росії дуже сильні деструктивні настрої – це помітно навіть на їхніх форумах. І хоча частина людей, які захоплюються слов’яно-арійським неоязичництвом – цілком мирні люди, яким просто хочеться вірити в красиві оповіді про казкове минуле, є серед довблославів достатньо агресивної і організованої молоді, яка хотіла б втілювати ідеї про обраність своєї “раси” на практиці. І, звісно ж, є достатньо людей, які раді при потребі використати екстремістськи налаштовану молодь.

Джерело: Інфопорн

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , . Bookmark the permalink.