Новий гімн України

1460010 239395759559736 2063531785 n Новий гімн України

“Громадянський” гімн України, який виринув на Євромайдані, несе конструктивніші програми, ніж традиційний

У процесі зміни суспільства його символи теж змінюються, втрачають старе наповнення, набувають нового, іноді їх значення змінюється на зовсім протилежне. Це нормальний історичний процес, який варто зрозуміти і не а боятися.

Отже, про гімн. Гімн держави — один з найважливіших її символів, пісня-програма, яка втілює в собі державну (саме державну, не національну!) ідею.

Нижче наведемо трішки критики існуючого і розглянемо новий, багато в чому цікавіший, варіант, який нещодавно виринув на ЄвроМайдані.

Чинний гімн України критикувати є за що – і за застарілу риторику, і те, що текст,  неначе, тягне нас до загибелі — психологічно “ще не вмерла”, як не крути, означає “вмирає”. Такий настрій міг відповідати реальності замученого тяжкою екзистенцією автора, врешті-решт це могла бути й просто дань польській культурі, з її “іще польска не згінєла”… Це зрозуміло, але цей потік емоцій півторасотлітньої давності, став “софтом”, який, принаймні частково, визначає реальність нашої держави.

Існуючий текст гімну був актуальним і для дисидентів за часів Союзу, навіть періоду його розпаду,  але зараз вмирати вже пізно. Зараз українці хочуть жити і добиватися кращого, тому оспівувати процес помирання – досить.

Якщо ми не віримо, що гімн, концентрат життєвих настанов, стратегій і програм, хоча б частково визначає історичну долю і національну свідомість народу, чи, хоча б, суттєво на неї впливає, достатньо озирнутися довокла: грудень 2013, Євромайдан, екс-бандит на троні, готовий здати нас в Митний союз, куди ми зовсім не хочемо. Ми, явно, прийшли туди, куди не треба. Міняти потрібно багато чого, але перш за все символи. 

До існуючого тексту є й безліч претензій текстологічного, філологічного та політичного характеру: тут і часткова калька з польського, і сербського гімнів, русизми, але важливіше інше – мислення зовсім іншої доби та інших людей, і деяка параноїдальність та відверта “негативна агресивність” існуючого гімну. З тексту складається враження, що довкола одні вороги, яким треба щось показувати, щось у них відбирати і доводити.

Неактуально і навіть шкідливо, — попри всю повагу до боротьби і діянь наших предків, сьогодні вже навіть на рівні “мас” зріє розуміння, що заклики до міжнаціональної ворожнечі, тематика помсти і т.п. – це некоструктивно і ні до чого хорошого не веде. Ненасильство і ахімса рулять.

За Карпати відіб’ється … слава стане поміж ворогами…

– вмикаймо силу позивтного мислення – якщо уявляти довкола одних ворогів, так недалеко і до параної – росіяни цим зайнялися всерйоз, і до чого дожилися – середній росіянин сьогодні таки живе в оточенні уявних і цілком реальних ворогів, за кожною шостою березою бачить агента Держдепу і не вʼявляє, як може бути інакше.

Україні ж краще уявляти (і створювати) довкола друзів і якщо цим наполегливо займатися, ми одного ранку таки прокинемося оточені друзями.

Зміна гімну назрівала давно, в 2011 один з нардепів навіть запропонував парламенту змінити початок:

«Слава Богу в Україні є правда і воля. І вже нам браття-українці посміхнулась доля»

Це вже непогано, і пофіг на атеїстів, які просто не шарять.

Коротше, якщо вже навіть депутатам зрозуміло, значить, дійсно, настав час прийняти новий гімн України. Навіщо? Крім політології і психології дає відповідь іще й метафізика та проектний менеджмент: для кращого вираження сучасних прагнень народу, бачення майбутнього своєї держави, Ідеї, Соборної душі українського народу чи ж Українського духу, колективного несвідомого мешканців території, на яку поширюється юрисдикція української держави (памʼятаймо, гімн державний, а не національний!), культурний та духовний вплив українства.

Дуже гарний, хоч і не ідеальний текст вчора закинув в інтернет хтось з Євромайдану: 

1460010 239395759559736 2063531785 n Новий гімн України

новий, “громадянський” гімн України

Особливо радують по-перше, “Схід і Захід у єднанні” — що розкриває як можливу геополітичну місію-стратегію країни, так і вихід з внутрішнього протистояння; по-друге, зовсім буддиський рядок “серце й розум поєднати Україна вміє”.

На нашу думку запропонований майданом варіант значно кращий, ніж інший, що гуляє в інтернеті, авторство якого припують О. Скрипці:

Квітне рідна Україна, як весняне поле.
Ми є славні українці, в нас щаслива доля.
Зникли наші воріженьки, як роса на сонці.
Ми пануєм, не бідуєм у своїй сторонці.
Душу, тіло наші предки клали за свободу,
Й ми покажем, що ми діти козацького роду

Це теж приємний текст, який з варіантів “переможе” зараз ще сказати важко, але важливо те, що вже визріло розуміння, що “програмну пісню” треба міняти на сучаснішу, позитивнішу і конструктивнішу. Традиції, які тягнуть вниз і в минуле,  треба змінювати, крім того, всім вже давно набридла козацька шароварщина, в якій шукало натхнення покоління автора гімну, і яка в останні роки перетворилася в потворне обличчя “офіційної культури” і всього, що з нею повʼязане.

Будемо раді розвинути цю тему, тому присилайте ваші варіанти гімну України, поправки, інші тексти, ідеї.

 

 

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.