Ліки від ультра-націоналізму

 Ліки від ультра націоналізмуБудь-яка націоналістична ідеологія ґрунтується на протиставленні себе Іншому і, будучи використана в політиці, на демонізації Іншого. Націоналізм завжди потребує образу міфологізованого ворога.

Суто на теоретичному рівні націоналізми протистоять інтересам людства як цілісності, в пост-юнгіанських термінах — заважають проявленню і самоусвідомленню Вселюдської Душі, за Д.Андрєєвим — обʼєднанню людства в єдине братство, досягненню єдності й цілісності. Націоналізм, зазвичай, протистоїть сутнісній релігії, тому що мета релігії – обʼєднувати, а політики – навпаки.

У світогляді ВО Свободи зокрема і в націоналізмі загалом мене завжди висаджувала вузькість просторово-географічного сприйняття нациків та ідентифікування ними себе з дуже невеликою соціальною групою.

36 main Ліки від ультра націоналізмуХарактерно — основний склад націоналістичних партій завжди молодь – окрім підліткової схильності до фашизму тут працює і вузький кругозір, нестача критичного мислення і недостатня обізнаність з довколишнім простором, чим радо й користуються фюрери.

Бачачи активну експлуатацію ідеологій націоналізмів, і зомбування ними молоді хочеться кричати – люди, довкола третє тисячоліття, ми всі разом летимо невідомо куди на одній летючій кулі, і збігти з неї нікуди; так, на ній живуть євреї, і китайці, і негри, і американці, і татари, і навіть такі вперті і просторово неосвічені провінціали як українці.

 “Москаляку на гілляку”

Не знаю як кому, але мені майже всі росіяни, що траплялися в житті (крім дуже вже руссо-турісто в Індії чи Криму) подобалися в усьому, крім занадто активного вживання алкоголю та ідеологічно-імперської начинки в головах – енергійні, позитивно–агресивні, досить практичні люди, тільки от в мізках якісь «гєоргієвські лєнточкі» і скрізь довкола — вороги. Це – доведений до маразму націоналізм, ззовні виглядає дуже потворно. І часто складається враження, що вся ця творчість і енергія народу всіляко блокується і обмежується Системою, яка ним керує, щоб, не дай Боже, нарід цей нічого не натворив. Так от, наш радикальний націоналізм збоку виглядає не набагато кращим.

За заклики типу “москаляку на гілляку”, які лунали під час останнього “маршу УПА” відверто соромно. Їх можна було вибачити на початку девʼяностих, власне, тоді такий дискурс був необхідний, але сьогодні це — вияв підліткового сприйняття дійсності, який показує як гостям з колишнього совка, так і з Європи, що ми все ще легко ведемося на маніпулювання і політзомбування.

Нічого не маю проти ветеранів УПА, — відновлення, перегляд, переосмислення своєї історії, особливо, спотворених і забутих її потоків – це добре, але без злобства і ненависті, інакше ми втрачаємо основні уроки цієї історії і продукуємо нові міфи для нових поколінь молодих людей, яких використає черговий пройдисвіт для нових агресій, конфліктів і “розділяй, щоб владарювати”.

Націоналізм, при вмілому його використанні, легко скочується в фашизм, гасло “Україна понад усе” не випадково звучить калькою відомого продукта доктора Геббельса “Deutschland uber alles”. Тільки засліплена емоціями і страхами, зі свідомістю, стуманеною міфами, людина, у якої погано працюють аналітичні здібності та критичне мислення, може голосувати за якусь партію чи кандидата тільки тому, що вони (їхні піарники) спозиціонували цю силу з українськістю чи україномовністю.

Чим радикальніший націоналізм, тим легше він знаходить виправдання насиллю проти “інородців” – приклади: російський шовінізм, німецький фашизм, сучасна політика Ізраїлю в Палестині.

Ахамот.орг всіляко виступає за ахімсу  і проти практики побажання смерті ворогам.

Мені заперечать, що буває “здоровий” націоналізм, а буває “нездоровий”. Може й так. Але яка різниця, молодик з ультранаціоналістичним сприйняттям дійсності приємнішим від класифікації не стає, і здоровою вважатиме саме свою ідеологію, а якесь гіпотетичне помірковане крило “зграєю боягузів”.

Націоналізм — завжди закривання очей на Іншого, на його проблеми і потреби, на його варіант Правди. Ненависть руйнується, коли руйнується міф-в-голові про Іншого.

 Як долати націоналізм на побутовому рівні?

“Раціональні” аргументи, як завжди, тут не працюють – націоналізм опирається на глибші контури психіки і біології, стихійна ненависть до “інородців”, яка виражається у гаслах типу “Слава нації – смерть ворогам” — від страху.

Знання вбиває страх – люди, які багато подорожують нашою прекрасною планетою, які довго живуть в інших країнах, зазвичай, не ведуться на ідеї націоналізму, хоча б тому, що пізнають багато різних людей, і виявляють, що вони зовсім не страшні і теж мають, в основному, по дві ноги і дві руки, люблять, дихають, радіють і страждають так само, як і ми. І зовсім не хочуть нас зʼїсти. Коли взнаєш це, починаєш менше боятися і звинувачувати у своїх проблемах Інших.

Такі от у нас знайшлися ліки від націоналізму.

Розширюйте просторові й інтелектуальні горизонти.

Подорожуйте, нацики!

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.
 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002912332289 Viacheslav Zapadniuk

  На баченні іншого якраз і виросли націоналізми, а саме там, де жили разом різні народи. Вони навчилися бачити себе та Іншого.
  Націоналізм це не закривання очей на Іншого, а навпаки вміння побачити Іншого.
  Діалогічна етика може розвиватися тільки після цього.
  Демонізація Іншого народу виникає там, де є брак націоналізму. Поки народ себе не усвідомив йому тяжко збагнути цінність Іншого і є ризик впасти в шовінізм.
  Отже, кращими ліками від ксенофобії чи шовінізму залишається націоналізм. Хіба що треба пройти курс лікування до кінця.

  • Агеєв

   А відверто ксенофобська і шовіністична діяльність ВО Свободи, як на твою думку, хороший націоналізм?