Легені Планети

Найгірша ситуація в Бразилії – на неї припадає третина тропічних дощових лісів планети, в тому числі – більшість лісів Амазонки. Бразилія щороку втрачає щонайменше 35 тисяч кілометрів квадратних цих лісів. З 1970-го в країні було вирубано територію розміром з Україну.

Не люблю наводити статистику, але про ситуацію в лісах Амазонки, які більшість українців бачили лише в телевізорі, цифри свідчать красномовно: там щороку знищується 50 тис. видів живих істот. А складнющі екосистеми Амазонських лісів створюють більше двадцяти відсотків світового кисню. І цей ліс вирубують, аби прокласти дороги до місць видобутку корисних копалин, на які виявився багатим басейн Амазонки.

Остаточним вироком для лісів стало знайдення під ними великих запасів нафти й газу. Міжнародні корпорації заходилися усіма законними й незаконними методами захоплювати перспективні землі. Сьогодні 72% Амазонських лісів Перу (включно з територіями, відведеними індіанцям) контролюють енергетичні компанії.

Ще однією причиною вирубки лісів стало зростання світового попиту на м’ясо. „Очищену” від дерев та їхніх мешканців землю освоюють фермери, які вирощують худобу для американського та європейського ринків. Часто ліси винищує вогонь – місцевість після вирубки „зачищають” випалюванням, яке іноді виходить з-під контролю. Якщо при цьому „випадково” згорає кілька тисяч квадратних кілометрів джунглів, фермери особливо не переживають.

Винні не лише екологічно неосвічені й бідні місцеві жителі. Вирубка лісів відбувається „під патронатом” таких поважних структур, як Світовий Банк, великих корпорацій типу Міцубісі та урядів, далеких від турботи про „легені планети”.

Екологи наголошують, що при розумному підході й дослідженні тропічні ліси можуть приносити набагато більше прибутку, ніж дає вирубка і випас худоби. Перш за все, унікальні рослини Амазонії цікавлять фармакологів. Чверть фармацевтичних препаратів Європи й Америки створені з інгредієнтів, які виросли у тропічних дощових лісах. При цьому науковці встигли дослідити поки що менше одного відсотка рослинності цих лісів.

Противники вирубки порахували, що з 2000 видів фруктів, які ростуть в лісах Амазонки, всього одна десята потрапляє на ринки „цивілізованих країн”. Якщо грамотно збирати фрукти, горіхи, рослини, в яких багато олій та цінних для медицини речовин, тропічний ліс може приносити близько двох тисяч доларів з акра, в той час як вирубка приносить $400, а випас худоби – всього $60. Однак місцеві землевласники до цього не дослухаються – усі наявні пропозиції потребують змін, нових рішень і зусиль. Думати, мабуть, почнуть, коли вирубають всі дерева. Цей день, схоже, наближається – за таких темпів знищення, лісів „вистачить” приблизно на сорок років. З втратою цих лісів планета втратить половину видового різноманіття.

Дуже складна й проблема племен, котрі живуть у лісах – якщо їх не вбивають лісоруби, то знищують сусіди, на території яких ці племена відступають. Є десятки, якщо не сотні племен, з якими ніколи не встановлювали „контакту” – антропологи боялися занести їм хвороби цивілізованого світу. Але перш ніж вчені до цього додумалися, вимерло чимало недосліджених народів Південної Америки. З точки зору медицини й фармакології особливо прикрим для людства є зникнення шаманів та знахарів з цих племен – з ними втрачаються й тисячолітні знання про медичні властивості невідомих чи малодосліджених рослин джунглів.

Вологі тропічні ліси ще кілька століть тому займали 15% поверхні планети. Зараз займають лише 5%. Уряди країн Амазонії дивляться на ситуацію крізь пальці, і тільки міжнародні екологи зрідка говорять про сумну долю тисяч видів живих істот. Ну, й всіляко піаряться організації, що живуть з еко-грантів. Сумно. Невже людство допустить знищення цих лісів з усім їхнім людським, тваринним і рослинним населенням? Досвід колонізації Північної Америки показує, що допустить.

А що тоді буде?

Моя шкільна вчителька анатомії часто з садистським задоволенням ставила сама собі це питання на уроках, пояснюючи наслідки „відключення” окремих органів: „що буде, що буде? Нічого не буде – помре людина”.

З.І. З 1970-го кількість щорічних природніх катаклізмів на Землі зросла в 5 разів. Дехто вважає, що це відбувається через занадто активну трансформацію людиною поверхні планети. Дехто – навпаки, доводить, що збільшення кількості ураганів, землетрусів, торнадо і пожеж – цілком природній, незалежний від людини процес. Але й цим останнім варто було б замислитися про те, що діям має передувати вдумливе та обережне дослідження.

Опубліковано: http://infoporn.org.ua/materials/articles/Legeni_planeti/46743

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , . Bookmark the permalink.