Кому і що “повинен” Бог

John Martin   Sodom and Gomorrah Кому і що повинен Бог
Джон Мартін. Содом і Гомора. 1952. — Наскільки можна довіряти словам Старого Завіту про те, що саме Бог покарав ці два міста і саме за збочення? Може розвиток розпусти у згаданих містах “просто співпав” з природнім катаклізмом, а розум моралізатора приписав події модальність “вина-покарання”?

Є таке дивне заняття — написання теодіцей,  виправдань Бога, спроб хоч якось зрозуміти екзистенційний дуалізм: чому в світі є зло, якщо Бог є всеблагим.

Толку від цього заняття ніякого – суто інтелектуальна вправа, бо врешті-решт всі наші філософування впираються у мову і її відірваність від ноуменальної і досить умовної реальності.

Корені “теодіцействування” в іншому – винуваченні Бога, в кіні-в-голові, на теми дуже небезпечні для нашої картини космосу зовнішнього і космосу психічного.

Ідея така: згідно уявлень про Нього деяких індивідів, Він повинен, і чим ригідніша психіка, тим більше і жорсткіше “Він повинен” і тим жорсткіший дискурс пацієнта на тему власної або Божої вини і страждання-у-психіці.

Звісно ж, наші уявлення про те, що “Він повинен” мають до Нього дуже мало стосунку.

 Хто казав, що наше кіно-про-Бога, інтелектуальне каля-баля — засноване на шматках текстів сакральних книг, не завжди усвідомлених суто біологічних програмах, магічних уявленнях, соціальних міфах, легендах, дитячих травмах, має мати до Нього стосунок?

 Коли Він не робить те, що індивід думає, що Він йому (по)винен, наступає когнітивний дисонанс і психічний розлад, який іноді доходить до серйозного стану, і безліч разів описаний у текстах та мистецтві починаючи майже з найдавніших.

 Ось невеличкий списочок того, що Бог іноді не робить, не заважає робити людям, або кого не карає, коли дехто інший думає, що за таке Він точно вже повинен карати\зупиняти.

0. Він іноді не заважає руйнувати релігійні символи, храми, навіть псевдолінгами :) і, навіть, з особливим цинізмом, насмішками та іншими гріховними емоціями — ніби насміхаючись таким чином над нашими про Нього уявленнями.

1. Бог іноді не заважає групам відморозків гвалтувати вагітних.

2. Бог іноді не рятує хлопчиків від паскудних попо-педофілів у католицькій церкві чи гомопопів у РПЦ

3. Він не врятував Індію від монголів, Візантію від турків, а Росію від Сталіна (однак, слава Йому, і не воскрешає Йосіфвісаріонича для деяких абсолютно впоротих шизо-комі:) )

4. Він не знищує своєю блискавкою Януковича чи “майдаунутих” (от він, прекрасний момент істини про відносність етичних накрутів про “справедливість”, схоже, навмисне підкинутий Богом :) для мешканців України – воззріте і прозріте). — У різних людських свідомостях, навіть у межах однієї країни, уявлення про те, кого Бог повинен карати, можуть дуже навіть відрізнятися. Автор цих рядків, теж, не вільний від таких накрутів і щиро вважає януковича злом, але думає, що ймовірніть того, що його таки завалить чергова ялинка дуже низька – скоріш за все президентська служба сік’юріті давно носить над ним невидимий журналістам блискавко-  і ялинко-захист :)

5. Він не завадив Сталіну розв’язати Другу Світову (хто ще вірить, що це зробив Гітлер, читаймо Різуна), яка призвела до безпрецедентного сплеску насилля і знищила кілька десятків мільйонів людей

6. Не заважає вбивати корів на бійнях.

7.Не завадив провести Сталіну Голодомор-в-Україні, а Мао Цзедуну – Великий китайський голодомор 1958-1962 (до речі, от вона сила піару – чи багато хто в нас знає про цей мегазлочин комунізму, в результаті якого загинуло понад 45 мільйонів китайців?)

8. Дав відбутися хрестовим походам і не знищив їх організаторів при першій появі у них думок про  таку діяльність, навіть попри особливий цинізм у прикритті цих війн Його іменем.

9.  Трохи сумніваюся, що Бог особисто займався б такими дрібницями, як знищення Содома й Гоморри, хоча, хто зна… Не факт, що ці міста не знищив якийсь “природній катаклізм”, який з розгулом гомосексуалізму міг пов’язати винахідливий священик… Але в силу правила бритви Оккама розумніше, мабуть, схилятися до гіпотези про темпоральний збіг якого-небудь вулканічного процесу і особливої деградації населення пари міст, яким скористався релігійний мораліст щоб створити страшну й красиву легенду.  

Іноді трапляється так, що особливий паскуда типу дуже несправедливого і продажного судді потрапляє, наприклад, в автокатастрофу. Сердобольні бабусі кажуть – от нарешті злодюгу “Бог покарав”, і в якомусь сенсі це дійсно так, однак це дуже узагальнена картина світу і побутова примітивізація причинно-наслідкових (“кармічних”) зв’язків, які бабуся відносить до сфери компетенції особисто Бога. Якщо ж ми хочемо розібратися дещо глибше, виявиться, що ми звалюємо на божественний рівень дещо нижчий пласт реальності/майї: ми лише стаємо свідками дії закону карми в суспільстві, яку наш Вум вириває з потоку і починає обвішувати дискурсом на кшталт ідеї “покарання”. Такі наліпки наші розуми  придумують і використовують суто через нездатність витримати вселенську (не)справедливість, неможливість зв’язати з примітивними системами етики, які розуми проектують на всесвіт, і які до всесвіту, скоріш за все, не мають ні найменшого стосунку…

 

У людства є багато легенд, у яких розповідається про випадки, коли Він заступається, — може іноді це й Його особиста робота, але скоріше, просто, невидима людям в силу обмеженості інтелектів дія законів колективної карми, яка, в силу незрозумілості нам її законів, раптом діє в “підходящій” точці часопростору, неначе в сучасному кіно (до речі як суперзбіги і чудесні спасіння-в-останній-момент у кінематографі впливають на наші уявлення/ілюзії про Бога і те, що він “повинен”? Який відсоток з нас повністю чисті від цього впливу? :) )

 Бог не “повинен” нічого нам. Принаймні, в тому сенсі, в якому “повинність” розуміємо ми.

Якщо бути чесними, більшість, якщо не всі, з нас про Нього не знають нічогісінько, а знанням вважають якісь нісенітниці.  Сама інтелектуальна звичка проектувати модальності типу “повинен” на Бога, на Абсолют, на Шиву, виглядає “дитячим садком” і травмами виховання в оному. Мисленнєву модальність “повинен-не повинен” закладають батьки/вихователі, і швидко пов’язують з системою бонусів-покарань, вона впливає на наше мислення протягом всього життя, і дуже важко уникнути пастки несвідомого проектування її на Бога. Звинувачення Бога спостерігаємо і в християнстві, і в іудаїзмі, і в релігіях індуїзму… Буддистам, які пам’ятають, що не треба занадто покладатися Бога, бо це, скоріш за все не Бог а наша ідея про Нього, дещо легше жити ніж всім тим, хто придумує собі богів (замість Бога :) ) і, відповідно, страждають.

 У загальновідомих списках заповідей формулювання “приписувати Богу наші накрути про Нього – гріх”, немає, хоча є подібне “не сотвори собі кумира” – це стосується і пізнання та його кумирів.

 Неті, неті, неті… Бог десь не там, пізнання Його — десь поза нашими накрутами про те, що він кому повинен, а що ні. “Біда” (як причина невдоволеності або страждання живих істот) в тому, що описані накрути-про-повинність-Бога висять в культурно-цивілізаційному менталі століттями, отруюють його і передаються з вихованням.

 Дисклеймер: деякі особливо наївні люди після прочитання цих рядків можуть сказати – це наламування нашої картини світу, чим же тоді Бог займається як не такими розкладами?

 Якщо ви так думаєте, остерігайтеся – ви потрапили під вплив примітивних іудеохристиянських накрутів, які мають мало, якщо й мають взагалі, стосунків до реальності. Попустітеся й стане вам легше жити. Озирнітеся довкола і подивітеся всередину себе. Бог і тут і там. Якщо ви його не бачите, це ще не значить, що Його немає, а, скоріш за все, вказує на недосконалість і нетренованість вашого сприйняття.

 Якщо скористатися, наприклад, віпасаною, можна побачити Його сяяння. Якщо взятися під керівництвом кваліфікованого наставника повторювати Харе Крішна, або Ісусову молитву, можна побачити Його Особисто (хоча особисто ваш покірний слуга не впевнений, чи не буде ця “особиста форма” новим ментально-фізіологічним накрутом, який виникає в психіці як захисна реакція на дію радикальних психотехнік у силу нашої примітивної нездатності витримати Його в усій Повноті).

 

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.