Гебеклі Тепе: візит до найдревнішого святилища людства

airview Гебеклі Тепе: візит до найдревнішого святилища людства

Гебеклі Тепе з висоти качиного польоту

Якщо набратися хоробрості, або дурості, і поїхати на південь Туреччини під самісінький кордон із Сирією, можна побачити дещо вражаюче та монументальне. Неймовірніше, ніж єгипетські піраміді, монументальніше, ніж Стоунхендж, древніше за неолітичну революцію, не кажучи вже про піраміди Єгипту та Стоунхендж. Це – Гебеклі Тепе, «пузатий пагорб», найдавніше (12000 років) відоме святилище людства, яке почали розкопувати у 1994 році і закінчать дуже не скоро.

Ми виїхали з Шанлиурфи на таксі та хвилин 15-20 їхали по чудових турецьких дорогах, повз зелені (в лютому ще не все випалено сонцем) рівнини, на яких місцеві турки влаштовують сімейні пікніки. За 17 км від міста, серед інших “тепе” стояв наш Гебеклі. Поруч, звісно ж, добре облаштована сувенірна крамниця.

road2Gobeklitepe 300x200 Гебеклі Тепе: візит до найдревнішого святилища людства

Ще зовсім трішки… Світлина Vincent J. Musi/ NG.

Нас разом з іншими відвідувачами до самого місця розкопок відвезли на маленькому бусіку, ще десь пару кілометрів, цю дорогу вже долаємо по нерозкопаному комплексу. На теплих каменюках лежать собаки та бігають ящірки, в лютому тут близько +25. І от ми підходимо до розкопаної частини храмового комплексу. Тут потрібно підключати уяву.
Весь комплекс накритий дерев’яними настилами, туристу теж доводиться йти по настилах, а освітлення не завжди вистачає, щоб роздивитися пра-Качку або пеніс, на вирізання яких хтось поклав усе своє життя, доводиться вихилятися через поручні, підстрибувати та робити всілякі па.

img 59f798ee0688b Гебеклі Тепе: візит до найдревнішого святилища людстваЩо представляє собою найдавніший храм людства? Гебеклі Тепе – храм, святилище, санктуарій – будь-яка назва буде умовною ще довго, – побудований у кам’яному віці первісними людьми. Його вік — дванадцять тисячоліть. Пагорб має висоту 15 метрів і діаметр біля трьохсот. Сама пам’ятка – концентричні кола Т-подібних колон, вагою близько 10 тонн і висотою до 5 метрів кожна. Геомагнетичні обстеження кажуть, що під землею лишається ще принаймні 20 огорож з 200 колонами. На колонах – зображення Качок, тварин, рослин, геометричних візерунків, на деяких є зображення рук, що може вказувати на те, що самі колони символізували якусь істоту.

Tepe3 syaspen.blogspot.com  300x225 Гебеклі Тепе: візит до найдревнішого святилища людства

І знов Качки. Фото syaspen.blogspot.com

Гебеклі Тепе також унікальне за географічним розташуванням: святилище побудували на пагорбі. Для людини кам’яного віку, яка жила без колеса, візків тощо, потрібно було докласти величезних зусиль та витратити багато десятиліть на витісування та встановлення кожної колони. Ще одна особливість – поруч Гебеклі Тепе не знайдено великих поселень.
Це означає, що Гебеклі Тепе – суто сакральна споруда регіонального значення, куди приходили люди в паломництво, долаючи десятки якщо не сотні кілометрів. У самому комплексі деякі люди, схоже, мешкали постійно, але це зовсім не те, що сільські поселення, наприклад в Невали Чори (неолітичне поселення приблизно 60 км на північ від Гебеклі Тепе). І хоча в Невали Чори є маленький санктуарій, з Т-подібними колонами та символікою, що нагадує Гебеклі Тепе, проте ці місця дуже різні. Невали Чори – село, з якого люди шли в Гебеклі Тепе, ймовірно, на сезон, щоб вирізати колони зі скелі, перетягнути їх до місця побудови, вирізати на них рельєфи та поставити їх в овальні огорожі.
Розкопки ще далекі від завершення і важко сказати навіщо збудували Гебеклі Тепе, але археологи допускають, що це міг бути цвинтар. Можливо, під кожною колоною знаходиться поховання, проте жодного ще не знайшли.

1379537042 gobeklitepe8 300x267 Гебеклі Тепе: візит до найдревнішого святилища людства

Люди, які творили десять-дванадцять тисяч років тому явно були значно розвиненішими, ніж в’являли автори наших підручників з історії . Фото Vincent J. Musi/NG

Кількасот людей збирались надовго щоб вирізати кожну колону. Для мисливців поставала проблема – як прогодувати всіх цих людей. «Я вважаю, що будівництво на Гебеклі Тепе супроводжувалося зусиллями з розвитком інновацій >щодо забезпечення прожитковим мінімумом працівників, зайнятих на каменоломнях та в будівництві», – пише Клаус Шмідт у звіті про розкопки. Це приводить його до думки, що зміна соціального устрою та вірувань людей стали причиною зміни економічного устрою, а не наслідком, як вважали раніше.
Здогадка Клауса Шмідта зробила революцію в підході до неолітичної революції. Суть його гіпотези зводиться до того, що людей, які будували Гебеклі Тепе, було багато, прогодувати їх збиранням було неможливо, тому люди почали шукати альтернативні способи харчування.

pillar Гебеклі Тепе: візит до найдревнішого святилища людства


Що знали люди, які це створили? Фото Vincent J.Musi/NG

До відкриття Гебеклі Тепе науковці вважали, що людина почала будувати релігійні споруди після переходу до осілого життя. Після знайомства з Гебеклі Тепе археологи висунули теорію, що відбувалося все навпаки – почавши будувати релігійну споруду, люди були вимушені перейти до осілого способу життя, вчитися землеробству і арифметиці, думати на перспективу, робити креслення. Суспільство поділилось на страти, власне, заради того, щоб побудувати першу релігійну споруду, люди стали людьми. Близько 9 000 років тому Гебеклі Тепе засипали землею.
Хто і чому – невідомо.Gobekli tepe3 vincentJMusi Гебеклі Тепе: візит до найдревнішого святилища людства

На відміну від Генріха Шлімана, Клаус Шмідт поставився до своєї «Трої» дуже обережно – він лишив значну частину комплексу під землею, бо сподівався на те, що наступні покоління будуть мати краще технічне оснащення, щоб дослідити залишки першого культового комплексу людства. На його думку розкопки будуть тривати ще років п’ятдесят.
У лютому цього року мають прийняти рішення про внесення цього об’єкту до списку Світової спадщини ЮНЕСКО як найдавнішого храму в світі.

9bbb434d4d9ed856bb2004c9372be4b8 Гебеклі Тепе: візит до найдревнішого святилища людства

Так розкопки під турецьким сонцем побачив фотограф National Geographic

gobekli tepe human resonance.org 1 300x173 Гебеклі Тепе: візит до найдревнішого святилища людства

А качки собі чапають як і десять тисячоліть по тому… Фото human-resonance.org

Дістатися до найважливішої знахідки доби неоліту непросто. З кожного з аеропортів Стамбулу тричі на день є рейси до Шанлиурфи. А з Шанлиурфи вже тільки самостійно – громадського транспорту нема. Зголошуватися на таксі дорожче 100 лір в один бік не варто, непоганою угодою буде 150 лір в обидва боки з умовою, що таксист почекає вас годину-півтори, поки ви будете роздивлятись краєвиди пузатого пагорбу. До міста можна повернутись автостопом – до Гебеклі Тепе більшість відвідувачів добирається на власному транспорті. Тож, ви можете попросити тих, хто щойно гуляв по пагорбу разом з вами підкинути вас до центра міста. Відвідування самого музею обійдеться в 10 лір з людини. Можливо, коли Гебеклі Тепе набуде статусу World Heritage, місцеві чиновники вирішать транспортну проблему.

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , . Bookmark the permalink.