До Пайлот-Баби з малюком

 

 До Пайлот Баби з малюком

Майхайогі Пайлот-баба

Пішли ми з Тімоті, в рамках практичного релігієзнавства, «подивитися на» Пайлот Бабу.

Вживу я його ніколи не бачив, хоча заходив до його табору на Кумбх Мелі, де мені відверто атмосфера не сподобалася, якось розповім чому, але не зараз.

Отже, приходимо в Малу Оперу, все пучком.

Дивитися на гуру зібралося десь 200-300 людей.

Вітають Пайлот-бабу «дрєвнєрусской пєснєй о Гангє», що, звісно ж, відразу майже вбило. Люди, ну коли ви вже нарешті від цього маразму попуститесь, якщо славяноарійські казочки притягують натовпи невдоволених підлітків у рашці, це ж не значить, що треба їх поширювати і сюди. У нас люди на це не ведуться.Чи ведуться? З оплесків виконавиці виникло побоювання, що переоцінюю освітній і інтелектуальний рівень співвітчизників. Менше з тим, Махайогі, впевнений, все одно.

 Враження малюка від лекції махайогі

Даних у достатній кількості і якості, щоб робити арістотелівського стилю висновок на кшталт «фейк цей гуру чи тру» поки що немає. Може ця людина дійсно періодично входить у самадхі, але я нічого «такого», що відчував в Індії у присутності «крутих» саддху тут не відчув.

Але це, звісно ж, нічого ще на значить.

Пояснення у стилі пост-модерн-нью-Ейдж: може у мене відчувалка зламалася, або не налаштована на ауру/вібрації баби.

Промова-лекція Пайлот-баби, принаймні в нашому сприйнятті, нічим не вирізнялася з промов інших англомовних саддху і бабаджі, з якими зустрічалися протягом останніх років – все світло і правильно, і про Вум, і про екологію, гармонію, самадхі, але ніякої «родзинки» не помітив…

Окремої уваги заслужила організація: абсолютно некваліфікованих хіппі-перекладачів треба, якщо й не розстрілювати, що суперечить концепції ахімси, то, хоча б, викидати (з парашутом) з літака, на якому везете гуру, без засобів до існування над хронічно англомовними територіями. Перекладач, який белькоче щось зовсім не те, що говорить бабаджи – образа для останнього, та й вираження неповаги для людей, які прийшли послухати.

Коротше, везеш за тисячі кілометрів свого гуру, не пожалій коштів, найми нормального перекладача.

Реакція чотирирічного Тімоті, який в Індії й Непалі старанно виконував індійську ритуалістику (де треба й не треба) при появі у межах видимості будь-чого релігійного, на промову Пайлот-баби була незвичною:

— хвє-хвє-хвє-фу

а, далі, однозначнішою і краще артикульованою:

— Тату, мені тут не подобається

— Тату, я не хочу це слухати

— Тату, чому ми не взяли меча?

 Чудеса Пайлот-баби

Під час Кумбх Мели відбувалося багато піару стосовно самадхі Пайлот-баби (в склянному кубі зі шторами) та його учениці (у ямі під листом профнастилу, тонким шаром піску та килимом).

Що менш відомо у нас, так це те, що офіційна позиція керівника Джуна Акхари, ачар’ї-махамандалішвара Свамі Авдхешананда Гірі (до канонічної юрисдикції якого, принаймні ще півроку тому, відносили себе Пайлот-баба, Вішнудевананд Гірі, та інші  сподвижники Махайогі) стосовно таких демонстрацій, скільки пам’ятаю, була такою – «ми не давали нікому благословіння на самадхі закопаним у землю». І пару спроб таких підземних самадхі деякими йогінами поліція на Сангамі тоді зупинила. Чи Пайлот-баба мав особливе благословення керівництва ордена? Згадок про це не бачив. Пруфлінк в студію!

Далі: до будь-якого повідомлення про «чудеса», вияви сіддхі і т.п. в наш хайтек час потрібен науковий підхід. В тій самій Індії різноманітних сайбабів, готових для розводу чікенів демонструвати супер-сіддхі і чудеса — натовпи.

І, дуже часто, спрацьовує правило – коли починає йтися про науково незалежну перевірку цих чудес, натовпи бажаючих їх демонструвати значно рідшають, а деякі, особливо талановиті, виконавці вдаються до «наукового театру по-індійськи». Теж, при нагоді, опишу колись.

Дуже небагато йогінів готові по-серйозному взаємодіяти зі вченими.

Суто моя позиція, знов-таки, як науковця – якщо ти вже демонструєш сіддхи не вничку в гімалайській печері, а публічно, етично було б брати відповідальність «за базар» — з незалежними медиками, відеореєстраторами і т.п.

Сьогодні в релігії пропонувати віру замість фактів – мувітон.

Питання дікші

Ще один цікавий релігієзнавчий нюанс, на який варто зважати, намагаючися зрозуміти будь-яке НРТ орієнталіського походження: швидкість і ціна отримання ініціації:

У кришнаїтів, попри всю критику цього руху (часто зовсім небезпідставну) людина з серйозним наміром отримати ініціацію зазвичай доводить цю серйозність і проходить ази практики протягом трьох років. Дехто швидше. Багато хто повільніше.

У відвертих шизотеричних шарлатанів типу Ошо (мир його праху) та його «саньясинів» ініціацію, як то кажуть, як два пальця…, якщо у вас є бабло  (пам’ятаємо: everything is possible in India if you have money).

Культурно знайоме нам «теоретичне обгрунтування» знаходимо у традиційній православній чернечій культурі у концепції «пройти искус перед постригом», під час якого треба продемонструвати свою адекватність і серйозність намірів. Прийняття духовного наставника – серйозний крок у духовному житті як наставника, так і учня. І робити його з бухти-барахти зазвичай, але не завжди не варто

а)  самому «ішчущєму»

б) наставнику.

На те є велетенський досвід поколінь. У багатьох релігіях і конфесіях “індуїзму” підхід такий самий. І про позицію Джуна Акхари в цьому питанні, на жаль, знаю дуже мало.

Але є чиста логіка, яка може дати, або не дати трохи світла. Спробуймо вдатися до неї:

у Пайлот баби та його «махамандалішварів» отримати дікшу легко (до речі, знов про everything is possible in India –  добре розумію, що купівля посад махантів і махамандалішварів – давня традиція, вона має право на існування і т.п. Але це не значить, що вона всім подобається. Релігійне стяжальство завжди має «душок», навіть в Індії… І цей душок завжди неявно спокушає задати питання про рівень «духовної кваліфікації» людей, які купили високі «церковні» посади… – це так – імхо).

Отже, суто логічно легкий доступ до ініціації може нічого не значити (врешті-решт вищезгаданий Свамі Авдхешананд Гірі – гуру сотень тисяч, це може бути специфіка лідерів Джуна Акхари, про яку ми тут мало що знаємо, зустрічав і шиваїтського гуру, в якого учнів – понад мільйон, але вони всі – хінду), або означати, наприклад:

а) фейковість або несерйозність ставлення Пайлот-баби до десятка тисяч учнів (скарги на те, що гуру їх «не помічає» досить часті в середовищі, принаймні судячи з форумів)

б) духовну «супер-крутість» Махайогі і здатність «окормляти» дуже багатьох відразу….

Ну й наостанок релігієзнавчі спостереження під час зустрічі:

– кинувся у вічі дико низький рівень критичного мислення і релігієзнавчої освіти людей, які почали задавати заліплені питання у стилі «полум’яний нео-неофіт ISKCON». Питали про всяке каля-баля і шизотерику, замість почати з базових простих питань, які тре з самого початку задавати будь-якому індійському гуру, якого вперше бачиш:

  1. Хто ви такий?
  2. Хто ваш гуру? Яка ваша парампара (лінія учнівської послідовності)?
  3. До якого ордену, напряму, сампрадаї ви належите, яка посада (з уже спеціалізованішим підпитанням тих, хто хоч трохи в темі – які ваші стосунки з Джуна Акхарою, чи правда, що вас та ваших махамандалішварів виключили з цього ордена, і, якщо так, за що?
  4. Яка ваша філософська позиція і чим вона відрізняється від найспорідненіших з вами рел.організацій?
  5. Чому під час «самадхі» не було відеореєстраторів і як ви ставитеся до їх застосування, «наукової перевірки» ваших здібностей.
  6. Ну й основне – під час одного з відкривань штор куба з самадхі, Пайлот-баби там візуально не спостерігалося. Де було тіло Махайогі в часо-просторі на момент відкриття штор?

Не знаю, чи устамі мого младєнца говорить істіна, і що значила репліка про чому ми не взяли меча, але особисто мене відвідування бабаджи «нє тронуло». На жаль…

З.І. в якості релігієзнавчого фана: На цьогорічній Мелі серед бабаїв було багато персонажів з цікавими іменами: Сейлор-баба (схоже, при виборі імені надихнувся успіхом Пайлот-баби), Сілвер-баба, Голд-баба, Комп’юте-баба. Приколювалися на тему скорої появи Даймонд-баби,  — не здивуюся, якщо такого спостерігатимем під час наступного Зібрання.

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.
  • Агеєв

    До речі, недавно прийшла інфа, що таки є, Є ДАЙМОНД-БАБА!!!!