Боротьба з батарейками, або Експеримент з утилізації в окремому селі

Описана проблема забруднення довкілля ядами з батарейок і небажання місцевої влади нею перейнятися змусила наше село виявити ініціативу. Ми самотужки організували громадський збір токсичних відходів. Зробити це дуже просто, тож хочу поділитися з читачами методою – можливо, стане в пригоді в інших населених пунктах.

У нас на все пішло 30 хвилин.

 Боротьба з батарейками, або Експеримент з утилізації в окремому селі

У центрі села до будівлі зупинки прибили дошку (експропрійовану в якоїсь із компаній, що засмічують ментальний простір підʼїздів набридливою рекламою). На ній ми повісили друкований великими літерами текст про шкоду батарейок:

—————————————————————————————————————–

ЧОМУ НЕ МОЖНА ВИКИДАТИ ВІДПРАЦЬОВАНІ БАТАРЕЙКИ

Звичайна “пальчикова” батарейка, потрапляючи в ґрунт, за два-три роки зазнає руйнування корпусу – і дуже отруйні речовини потрапляють в землю, а пізніше і в ґрунтові води.

Одна така батарейка здатна отруїти і зробити непридатними для використання ТРИ кубометри ґрунту. Або ж – 400 літрів ґрунтових вод. Ртуть і кадмій, які входять до її складу, руйнують нирки, нікель і кобальт пошкоджують нервову систему…

Ми пропонуємо всім мешканцям і гостям Ромашок збирати відпрацьовані батарейки і акумулятори (наприклад, від мобільних телефонів) і складати у банку тут внизу. Ми будемо вивозити їх у Київ, в організації, що займаються їх переробкою.

Памʼятаймо – чисте довкілля можемо підтримувати лише ми самі.

Бажаємо всім щастя і гарного здоровʼя!

З повагою,

Молодіжна ініціатива села Ромашки    

 Боротьба з батарейками, або Експеримент з утилізації в окремому селі

На оголошенні ми також намалювали батарейку і поставили стрілку вниз. Під дошкою повісили шестилітрову банку з кришкою (щоб туди не потрапляла дощова вода і не сприяла корозії корпусів елементів живлення) і вкинули туди кілька своїх відпрацьованих батарейок.

Спочатку ми думали, що ніхто з селян не долучиться. Але люди почитали – і поступово почали приносити в місце збору токсичні відходи.

 Боротьба з батарейками, або Експеримент з утилізації в окремому селі

Ми їх, коли назбирається повна пляшка, вивеземо в пункт збору. Наприклад, один такий знаходиться у Києві, в Міжнародному культурному центрі UA.ProArts за адресою вул. Кіквідзе, 26.

Часозатрат на акцію – мінімум. Тим часом, вона створює можливість виявити креатив та повправлятися в самоорганізації для молоді. Такі акції можна робити в кожному селі за наявності хоча б кількох небайдужих осіб. Банки, контейнери, відра, пляшки можна ставити біля сільрад, магазинів та інших точок, де збираються люди, супроводжуючи місце збору наведеним текстом чи будь-якою його модифікацією. Якщо немає можливості відвозити зібрані батарейки до Києва чи Львова, можна пару разів на рік відправляти їх посилкою. Кілька десятків гривень, які вона коштуватиме – це куди дешевше, ніж операція з заміни пошкодженої нирки.

У підсумку, ми отримали від проведення цієї акції наступний ефект: за пару місяців з села в шістдесят дворів (частина нежилих) зібрано кілька десятків батарейок. Відповідно, врятовано від забруднення кількасот кубометрів ґрунту та підземних вод.

Все просто – чотири короткі абзаци, і відпрацьовані батарейки почали потроху падати в нашу пляшку. Звісно, невідомо, скільки господарів не долучилися, і продовжили викидати відпрацьовані елементи живлення “в кручу” чи й собі в город. Але реакція інших показала, що хоч дехто, отримавши можливість просто позбутися токсичних відходів, готовий це робити навіть у глухому селі.

 Боротьба з батарейками, або Експеримент з утилізації в окремому селі

З.І. На дошку, де ми, окрім тексту про батарейки, повісили ще й заклики берегти чисте довкілля, не палити пластик, не викидати пляшки і т.п., народ радо став вішлати комерційні оголошення, іноді прямо на наші високоекологічні тексти.

Довелося додати записку:

Громадяни! Ця дошка є власністю територіальної громади села Ромашки і призначена для клуьтурного, екологічного, релігійного та духовного інформування його мешканців та гостей. Просимо не вішати сюди оголошень комерційного, рекламного чи, не дай Боже, політичного характеру. Такі оголошення будь безжалісно зняті.

 

Опубліковано: http://infoporn.org.ua/materials/articles/Borotba_z_batareykami_abo_Eksperiment_z_utilizatsii_v_okremomu_seli/52572

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , , . Bookmark the permalink.