Берклі, місто дивних ідей

49CF6C83 1 Берклі, місто дивних ідейБерклі вважається одним з найліберальніших міст в усіх Штатах. Одне з досліджень поставило місто за критерієм ліберальності на третє місце в національному рейтингу – американські вчені поміряли своїми приладами навіть таке.

 

 

 

DSC 5668vmpireestate Берклі, місто дивних ідей

Кому не до вподоби Сан-Франциско з його шумом і швидкими темпами життя, перебирається жити в ніби-то тихе Берклі.

Мені відразу сподобалася розвинена велосипедна культура. Система велотранспорту добре продумана – об’єднана у сім велобульварів, якими можна добратися до будь-якої точки міста без ризику бути збитим і особливо не заважаючи автотранспорту. На дорогах – спеціальна велорозмітка.

rozmitka Берклі, місто дивних ідей

Основне в Берклі – це, звичайно, UC Berkeley – найстаріший з каліфорнійської університетської системи, входить у десятку кращих ВУЗів світу. (До речі, університет дає можливість прослуховування лекцій своїх викладачів он-лайн).

В університеті – величезна і дуже зручна бібліотека. Вона набагато “розумніша”, ніж наша Вернадка чи Парламентська – знаходиш книгу за комп’ютерним каталогом, там вказано, де книга стоїть. Ідеш туди і сам швидко знаходиш. Не треба писати дурні замовлення у двох екземплярах і чекати годинами реакції бібліотекарів та стояти у черзі. Хто часто працює в наших великих бібліотеках, знає, про що я. У бібліотеці UC Berkeley достатньо місця для сидіння, читання і навіть спання, гарне освітлення – всі умови, щоб тут комфортно існувати і вчитися. З собою можна виносити до 20 книг і не повертати їх протягом місяця. Серед мільйонів книг з подивом знайшов найновіші українські видання.

Бюджет університету – 2 млрд долларів в рік, з них штат Каліфорнія покриває десь чверть, все інше – з приватних джерел.

У 1964 з UC Berkeley почався Рух за свободу слова (Free Speech movement). На символічному місці, де все починалося, зараз невеличке коло, яке не належить нікому, і назавжди оголошене місцем свободи.

freespeach Берклі, місто дивних ідей

У п’ятдесятих, в розпал макартистської боротьби з комунізмом й інакомислієм, „згори” прийшла вимога професурі при вступі на посаду давати клятву вірності уряду. Значна частина професорів відмовилася давати таку клятву, посилаючись на принцип наукової свободи слова. Заборона на поширення політичної літератури на кампусі і введення проходу за перепустками спричинили один з найпотужніших в історії США студентських заколотів. Цей рух, що об’єднував хіпі й радикальних лівих, пізніше й назвали Рухом за свободу слова – кілька тисяч студентів вимагали закінчення війни у В’єтнамі, роззброєння, свободи політичної активності.

Одна з причин завоювання Рейганом широкої підтримки серед населення США якраз і була обіцянка „розібратися з безпорядками у Берклі”. Влада описувала місто як розсадник революції, комунізму, анархізму, наркоманії і сексуальних збочень. У результаті заворушень поліція вбила кількох студентів, багатьох було ув’язнено й відраховано. Студентство й адміністрація досягли певного консенсусу щодо політичного активізму в стінах ВУЗу – його більше не забороняли, але обмежили географічно до кількох університетських площ і Народного парку.

DSC 9621worldwall4peace Берклі, місто дивних ідей

На противагу спокійному місту, на головному кампусі кипить життя. Що тут відбувається – сторонній людині не зрозуміти – расова, культурна мішанина, у студентів безліч занять: від фотографування аури і чакр до придумування новітніх бізнес-стратегій і моделювання чорних дір на просторах квантової фізики чи людської психіки.

DSC 4184 Берклі, місто дивних ідей

Берклі розкинулося на п’яти десятках пагорбів над затокою Сан-Франциско. З вершин пагорбів відкривається широкий краєвид на щупальцю океану, що далеко вповзла в тіло континенту. Забудова, в основному, коттеджна: поза центром рідко зустрічаються будівлі, вищі від двох поверхів. Всюди багато дерев, бігають нахабні білки, літають колібрі. Прямо під університетом, на кількакілометровій глибині, проходить величезна тектонічна тріщина, яка, якщо вірити вченим, колись відділить цю частину Каліфорнії від материка. Або зруйнує усю Затоку (Bay area) черговим землетрусом. Тріщині приписують „психотичний” вплив на місцеве населення – мовляв, через випромінення з центу Землі всі тут такі дивні.

DSC 5643 Берклі, місто дивних ідей

Клімат приємний – значно м’якший, ніж в Сан-Франциско, яке знаходиться всього у п’ятнадцяти кілометрах звідси.

DSC 9618hippybus berkeley Берклі, місто дивних ідей

На місці основних сутичок студентів з поліцією в 1969 зараз розташований „Народний парк”, де сплять численні хіпі й бомжі, яким холодно в Франциську, або хочеться бути поруч егрегора і драйву університетського життя. Для них є безплатні туалети, тому виглядає парк достатньо цивілізовано.

На вулицях – багато книжкових магазинів, дрібних інститутів та коледжів, навколоуніверситетських стурктур. Завдяки тому, що місто в основному студентське, у центрі невисокі ціни на їжу і величезний вибір світових кухонь на будь-який смак. Довкола університету – офіси різноманітних громадських і студентських організацій, бізнес, що обслуговує процес набуття знань.

DSC 5672 Берклі, місто дивних ідей

DSC 5679 Берклі, місто дивних ідей

DSC 6056 Берклі, місто дивних ідей

Велика кількість церков, храмів, молитовних будинків – наслідок духовних пошуків ще з часів хіпі і сучасних студентів. Тут можна знайти безліч релігій, але особливо багато Сходу – в місті кілька штук лише будистських інститутів, сотні шкіл йоги. Є також протестантські вищі теологічні школи. Знайшлися навіть грецькі православні, серед прихожан яких (о, диво!) багато молоді, і вони примудряються зманювати протестантів в свою обрядово-складнющу (як для штатівських християн) конфесію.

DSC 5674 Берклі, місто дивних ідей

DSC 5645 Берклі, місто дивних ідей

DSC 5677brlk buddhisttmpl Берклі, місто дивних ідей

Дух шестидесятих важко знайти навіть у Берклі, колишній його столиці. На вулицях бомжуватого вигляду істоти продають сувеніри й футболки епохи хіпі. Я зайшов у місцевий крішнаїтський храм. Колись це був один з центрів культури Новітніх релігійних рухів і альтернативної/східної духовності на Західному узбережжі, сьогодні – людей мало, в основному це старі хіпі та індуси. При храмі все прекрасно обладнане для життя, але жодного брахмачарі (молодого монаха, на початку сімдесятих їх були сотні) тут не живе – у молодого покоління інші духовні інтереси.

Одна з сучасних легенд Берклі – історія людей, які жили на деревах. Цілком у антисистемному дусі цього міста. Протягом півтора року сотні людей жили на 85-річних дубах, які зібралася спиляти адміністрація університету для будівництва футбольного поля. Ідеологія така: дерева – це добре, вони дають кисень і зупиняють глобальне потепління, а футбольних полів в універу і так достатньо.

DSC 5657 Берклі, місто дивних ідей

DSC 5658treehut3 Берклі, місто дивних ідей

DSC 5661treehut1 Берклі, місто дивних ідей

Деякий час люди на деревах процвітали, але рішення про розчистку вулиці ухвалили остаточно, і поліція вдалася до більш рішучих дій – усіх, хто підтримував мешканців дерев, арештовували, парк обгородили парканом і поліцейським кордоном. На деревах швидко закінчилася вода і їжа. Люди почали потроху залишати „гнізда”. Врешті-решт залишилося всього четверо найстійкіших аскетів-tree-loverів. Їх заарештували і судили за звинуваченнями у порушенні кордонів приватної власності. А дерева спиляли.

DSC 5662treehut2 Берклі, місто дивних ідей

Опубліковано: http://infoporn.org.ua/materials/articles/Berkli_misto_divnih_idey/43409

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , . Bookmark the permalink.