Альтернативне сільське господарство: пермакультура Хольцера

1%20%289%29 Альтернативне сільське господарство: пермакультура Хольцера

Окремих ферм, екопоселень, спільнот чи навіть народів, які практикують пермакультуру, у світі багато. Розглянемо цей спосіб господарювання на прикладі роботи одного з найввідоміших у світі практиків Зепа Хольцера із його проектом Краметерхоф у Альпах.

Що ж таке пермакультура?

Пермакультура – система побудови екологічного господарства, нешкідлива для природи й економічно вигідна для людини.

Пермакультура передбачає створення інтенсивних середовищ, де замість викопних ресурсів використовують біологічні.

 Приклад: у вас є кури. Замість купувати і щодня давати їм зерно, облаштуйте ферму так, щоб зерна там було вдосталь, а птахи легко самі могли себе ним забезпечити. І щоб ні за рослинами, які дають зерно, ні за птахами, не треба було особливо доглядати, поїти-поливати…

 Сам термін “перманентна культура” запропонував австралійський біолог Біл Моллісон.

 Середовище, в якому живе людина, будується по типу екосистеми — природніх спільнот диких рослин, таких як ліси, луги, водойми. Основна ідея пермакультури — створення життєздатних екосистем  з їстівних рослин.

Хольцер позиціонує свій метод як майбутнє сільського та лісового господарства. Він протиставляє свою методу традиційному екстенсивному господарюванню, яке в Європі стало настільки складним і дорогим, що майже повсюди вже давно неприбуткове – фермери живуть на державні дотації, поступово роблячи грунти непридатними для подальшої експлуатації, і по ходу знищуючи екосистеми.

Зепп Хольцер вчить, як зробити господарство самодостатнім і отримувати максимальний прибуток з мінімальними витратами праці. Майже без машин, без мінеральних добрив та пестицидів. Здається, що мета Хольцера – на відміну від, наприклад, містиків-утопістів, цілком прагматична: отримувати прибуток, а якщо при цьому екологія не страждає, а ще й залишається у виграші – тим краще для екології та для людей.

Пермакультура Хольцера заснована на багатолітній практиці – Зеп розвиває свою методу з 1962 року.

Спостерігаючи за природою з дитинства, Хольцер помітив, що тільки різноманіття страхує біологічну систему. На цьому принципі засноване його здорове господарство. В молодості фермер намагався займатися звичайним екстенсивним фермерством. Але побачивши швидкість деградації земель і будучи достатньо чесним, визнав, що затрати є невідповідними до мети господарювання.

Розвиваючи власну методу, Хольцер використав деякі традиційні прийоми, які доповнив власними напрацюваннями. У результаті в Альпах, на висоті близько півтора кілометри, з середньорічною температурою +4С на сорока шести гектарах він створив проект, який “екомислячі” називають Раєм. Старанно обладнане “помістя”, яке приносить 300-400 тис. євро на рік. У помісті цвітуть сади, ростуть сотні видів фруктових дерев (15 видів одних лише вишень, інжир, цитрусові), овочів та злаків, гармонійно живуть риби, раки, худоба…

1%20%287%29 Альтернативне сільське господарство: пермакультура Хольцера

Хольцер працює разом з дружиною і сином, у них є лише один сезонний працівник. З техніки – трактор та найманий екскаватор.

Метод австрійського фермера можна використовувати не лише для лісового та сільського господарства, а й для ландшафного дизайну, заповідників та парків, відновлення природнього ландшафту, зруйнованого техногенним впливом.

1 Альтернативне сільське господарство: пермакультура Хольцера

Філософія пермакультури — в кооперації з Природою, замість дорогої боротьби, яку пропонує вести екстенсивне сільське господарство. Це філософія та етика відповідальності, яка базується не на виснажливій бездумній праці, а на вдумливому спогляданні і спостереженні за живими істотами та зв’язками між ними.

Така етика ставить на перше місце глибоке розуміння рослин і тварин, як самих по собі, так і в екосистемі.

Зепів девіз: “мінімум роботи, максимум ефекту”. Ефект досягається багатолітьою практикою — посаджене 10 років тому дерево багатократно окуповується і щороку приносить все більший і більший прибуток, покращуючи при цьому грунт. Хольцерові не доводиться навіть турбуватися про збут: є достатньо бажаючих приїхати до нього і збирати екологічно-чистий та гарантовано немодифікований урожай чи рибу. Зберігають урожай кам’яних погребах, викопаних у схилі пагорба, де фрукти й овочі можуть зберігатися майже цілий рік.

1%20%288%29 Альтернативне сільське господарство: пермакультура Хольцера

1%20%285%29 Альтернативне сільське господарство: пермакультура Хольцера

Базова концепція — максимальне видове різноманіття. Це ефективний природній захист від перепопуляцій окремих видів. В помісті достатньо дрібних птахів і земноводних, жаб і саламандр, щоб подолати різке збільшення популяцій будь-яких комах, водночас, комах достатньо, щоб ефективно запилювати рослини. Справа, як каже автор системи, навіть не в кількості видів, а в корисних зв’язках між ними.

Немає бур’яну та шкідників – кожна істота має у “плані Хольцера” свою функцію: він намагається максимально використовувати здатності тварин. Так, звичка свиней переривати землю стає в пригоді для підготовки грядок до посадки. Для заохочення можна розсипати на потрібній території горох і кукурудзу — улюблений корм цих тварин.

Польові миші розпушують землю, дрібні риби стають їжею для хижих, водночас вони мають мілкі та захищені місця для безпечного нересту — один раз грамотно запущена водяна екосистема зберігає стабільність, екологічність та економічну продуктивність роками.

Отруйні рослини бувають потрібні, коли тварини хворіють — вони знаходять те, чого ніколи не їдять здоровими, й видужують. Тварини на “корпоративних” фермах такі здатності до самолікування за кілька поколінь втрачають.

Розприділення води та сонячного світла на території старанно продумано — вода, окрім крутіння турбін гідроелектростанції, ще й підтримує тепло: каміння в воді нагрівається Сонцем, Сонце ж відбивається від дерев та водяної поверхні на схили, підіймаючи їхню температуру.

1%20%281%29 Альтернативне сільське господарство: пермакультура Хольцера

Рослини з глибокою кореневою системою чергуються при посадці з неглибокими. Садять їх так, щоб вони захищали одна одну від вітру чи надміру сонячного світла. Водночас рослини з 2-3 метровими коренями виступають як біо-насоси — підіймають та випаровують вологу з грунту.

Все це видається настільки складним і неймовірним в теорії, що сумніви не покидають, доки не побачиш систему в дії власними очима.

1%20%282%29 Альтернативне сільське господарство: пермакультура Хольцера

Для захисту рослин від холодів і вітрів (нагадаю, все відбувається близько до альпійських вершин) Хольцер використовує складну систему роботи на рівні мікроклімату. Основа — відкрита вода, терасування проти вітру та так звані теплові пастки — високі насипи з землі, стовбурів та гілок дерев.

Фермер виступає проти ірригаційної поливки рослин — це суперечить його принципу мінімального втручання, і, як він вважає, робить рослини залежними, нежиттєздатними та врешті-решт призводить до необхідності в добривах. Ірригація, на відміну від “природного” поливу росою, випарами, дощем, пошкоджує капілярну систему грунту й вимиває з нього потрібні рослинам речовини.

Рослини, що їх люди ставлять у залежність від добрив, “подібні до наркоманів, їхня якість різко падає.”

Хольцер впевнений, що кожна людина має право на ділянку землі, життєвий простір, і що лише живучи в гармонії з природою, можна змінити світ на краще й вирішити усі проблеми нашого соціуму. Його Пермакультура прекрасно демонструє доцільність і практичність альтернативних методів гармонійного господарювання в будь-яких кліматичних зонах.

Опубліковано: http://infoporn.org.ua/materials/articles/Alternativne_silske_gospodarstvo_permanentna_kultura_Holtsera/44831

If you found an error, highlight it and press Shift + E or Alt to inform us.


Tagged , , , . Bookmark the permalink.